Poloiștii români au remizat cu Canada la Trieste

Polo / Turneul de calificare la Jocurile Olimpice 2016

Sport 06 Aprilie 2016 / 20:25 647 accesări
Poloiștii români încă se mai pot califica la Jocurile Olimpice

Naționala masculină de polo a României a terminat la egalitate cu formația Canadei, scor 10-10 (1-1, 4-6, 4-3, 1-0), miercuri, într-un meci din Grupa A a turneului preolimpic de la Trieste (Italia). Pentru România au marcat Negrean 3 goluri, Gheorghe 2, Teohari 2, Radu, Oanță și Goanță. Tot miercuri, Ungaria a surclasat Rusia cu 18-8.

La Trieste, tricolorii vor mai întâlni Rusia, joi, de la ora 17.30, în ultimul lor meci din grupă. Este un joc „care pe care”, pentru că învingătoarea își asigură ultimul loc calificant în sferturi, românii având și varianta rezultatului egal. Clasament Grupa A: 1. Ungaria 7p; 2. Canada 6p; 3. Franța 4p/3j; 4. România 3p; 5. Rusia 2p; 6. Slovacia 0p/3j. Clasament Grupa B: 1. Olanda 6p/3j; 2. Spania 6p; 3. Italia 4p/3j; 4. Germania 3p; 5. Kazahstan 3p; 6. Africa de Sud 0p.

Reamintim că primele patru clasate din fiecare grupă se califică în sferturi de finală, iar câștigătoarele din sferturi obțin calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Meciurile din sferturi (1A-4B, 2A-3B, 3A-2B, 4A-1B) vor avea loc vineri, semifinalele sâmbătă, iar finalele pentru medalii şi meciurile de clasament sunt programate duminică, atunci când va avea loc și tragerea la sorți a grupelor pentru JO 2016.

Echipa de polo a fost singura din România care s-a calificat în 2012 la Jocurile Olimpice, tot în urma participării la turneul preolimpic, acesta având loc atunci la Edmonton. În 2012, poloiştii au ocupat locul 10 la JO. Echipa României a participat la nouă ediții ale Jocurilor Olimpice, începând cu cea din 1952, iar cea mai bună clasare a fost în 1976 - locul 4.