Premieră istorică pentru columbieni

Fotbal / CM, Optimi de finală: COLUMBIA - URUGUAY 2-0

Sport 30 Iunie 2014 / 00:00 305 accesări

Aşteptat cu interes maxim, duelul sud-american dintre Columbia şi Uruguay, din optimile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia, a adus spectacol atât pe teren, cât şi în tribune. Câştigătorii Grupei C cu punctaj maxim şi cu o medie de trei goluri pe meci, columbienii au atacat din startul partidei de sâmbătă seară, în timp ce adversarii, lipsiţi de aportul golgheterului Luis Suarez, au încercat să se apere şi să lovească pe contraatac. Reduta uruguayană a căzut în min. 25, după o execuţie de senzaţie a puştiului James Rodriguez. Atacantul în vârstă de 19 ani a preluat pe piept la marginea careului şi a şutat violent din voleu, iar mingea a lovit transversala şi a poposit în plasă. Noul star al fotbalului mondial a recidivat la cinci minute de la reluare, când a reluat din centrul careului pasa perfectă venită de la Cuadrado. Obligaţi să iasă la joc, elevii lui Tabarez s-au aruncat spre poarta adversă, dar s-au lovit de prestaţia senzaţională a portarului Ospina, care a blocat spectaculos şuturile trimise de C. Rodriguez şi Cavani. Drept urmare, columbienii s-au impus cu 2-0 (J. Rodriguez 28, 50) şi s-au calificat, pentru prima oară în istoria Cupei Mondiale, în sferturile de finală ale competiţiei, unde vor înfrunta Brazilia.

Au evoluat - Columbia (selecţioner Jose Pekerman): Ospina - Zuniga, Zapata, Yepes, Armero - Cuadrado (81 Guarin), C. Sanchez, J. Rodriguez (85 A. Ramos), Aguilar, J. Martinez - Gutierrez (68 Mejia); Uruguay (selecţioner Oscar Tabarez): Muslera - Caceres, Godin, Gimenez, A. Pereira (53 Ramirez) - M. Pereira, Gonzalez (67 Hernandez), Arevalo, C. Rodriguez - Cavani, Forlan (53 Stuani). Cartonaşe galbene: / . Partida a fost arbitrată de olandezul Bjorn Kuipers. Cartonaşe galbene: Armero / Gimenez, Lugano.