Prima înfrîngere pentru HCM

Handbal (m) / LN-6: Pandurii Tg. Jiu - HCM Constanţa 27-25

Sport 23 Octombrie 2009 / 00:00 1324 accesări

HCM Constanţa a suferit prima înfrîngere în actualul sezon al Ligii Naţionale de handbal masculin, după ce a cedat, aseară, cu 25-27, în partida susţinută, în deplasare, cu Pandurii Tg. Jiu. Aşa cum era de aşteptat, gazdele s-au mobilizat în faţa echipei ce învinsese Montpellier şi Pick Szeged în Liga Campionilor. Ca şi în precedentele jocuri, începutul nu a fost deloc favorabil echipei constănţene, gorjenii preluînd încă din start conducerea, 6-2 în min. 12. Încurajaţi de jocul slab făcut în apărare şi atac de handbaliştii constănţeni, acolo unde Toma, Sabou sau Dimache l-au luat la ţintă pe portarul Dragomir, handbaliştii pregătiţi de Vasile Stîngă au continuat să evolueze cu mult aplomb şi chiar şi-au mărit diferenţa pe tabelă pînă la pauză: Pandurii - HCM 15-9. Nici pauza nu a fost un sfetnic bun pentru campioana României, astfel că gazdele au reuşit să se desprindă chiar la o diferenţă de opt goluri în min. 41, 20-12, profitînd însă şi de o triplă eliminare în tabăra constănţeană, una la Băiceanu şi două la banca tehnică. Din acest moment, HCM a început cursa de urmărire şi a reuşit egalarea, în min. 56, scor 25-25. Din păcate, au urmat alte greşeli, iar gorjenii au profitat, reuşind să cîştige cu 27-25 şi să producă surpriza începutului de campionat. Au evoluat - Tg. Jiu (antrenor Vasile Stîngă): Dragomir (19 intervenţii), Rădulescu; Florea 7g (1x 7m); Criciotoiu, Vukas, Kukrika şi Apolzan - cîte 3g; Giotoiu şi Humberto - cîte 2g; Kapular, Păiuş, Truică şi Enache - cîte 1g; HCM (antrenor Zoran Kurtes): Stănescu (9 intervenţii), Popescu (1 intervenţie); Toma 7g; Nicolae şi Băiceanu - cîte 4g; Dimache 3g; Sabou 3g (1x7m); Csepreghi şi Simic - cîte 2g; Sadoveac, Adzic, Schuch, Prachar. Tot ieri, într-un alt meci din etapa a 6-a: UCM Reşiţa - Steaua 26-26.

10. Poli Timişoara 6 2 0 4 150-179 4

11. Minaur Baia Mare 6 1 1 4 139-153 3

12. CSM Medgidia 6 1 0 5 152-203 2

13. Rom Cri Braşov 6 0 1 5 149-186 1

14. Dinamo Bucureşti 6 0 1 5 177-218 1