Răzvan Lucescu, învingător şi la Budapesta

Fotbal / Meci amical: Ungaria - România 0-1

Sport 13 August 2009 / 00:00 533 accesări

După victoria din Lituania, în preliminariile Campionatului Mondial, selecţionerul Răzvan Lucescu a obţinut, aseară, la Budapesta, al doilea succes, cu acelaşi scor, 1-0, pe banca tehnică a tricolorilor. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Tiberiu Ghioane, în min. 42, care a înscris cu un şut plasat de la marginea careului. Ungaria a încercat în zadar să egaleze, fotbaliştii români păstrînd pînă la final avantajul minim luat în ultimele minute ale primei reprize.

Au evoluat - Ungaria (antrenor Erwin Koeman): Babos - Gyepes (73 Feher), Vanczak, Juhasz, Bodor (81 Vadocz) - Halmosi, Dardai (75 Toth) - Dzsudzsak (46 Gergely), Hajnal (cpt.), Huszti (46 Gera) - Torghelle (78 Priskin); România (antrenor Răzvan Lucescu): D. Coman - Dănănae (38 Maftei), Rădoi (59 D. Goian), Chivu (cpt.) (81 M. Constantin), Neşu - Mara (75 M. Roman), I. Apostol, Ghioane, M. Nicu (59 Codrea) - Dănciulescu (46 R. Surdu), Marica. Cartonaşe galbene: Feher, Juhasz, Gera / Neşu. Au arbitrat: Ivan Bebek - Tomislav Petrovic şi Tomislav Setka (toţi din Croaţia).

Partida dintre cele două echipe s-a desfăşurat în memoria fostului handbalist român Marian Cozma, ucis la începutul anului în Ungaria. Înainte de startul partidei, componenţii celor două echipe, îmbrăcaţi cu tricouri pe care era scris mesajul “Stop violenţei”, au ieşit pe teren avîndu-l în faţă pe tatăl handbalistului, Petre Cozma, iar la mijlocul terenului a fost amplasat un panou uriaş şi bannere rotative cu imaginea fostului jucător al formaţiei ungare Veszprem. Petre Cozma a fost salutat de căpitanii celor două echipe naţionale, Chivu şi Hajnal. Cei doi i-au înmînat tatălui fostului handbalist tricouri ale echipelor naţionale, cu semnăturilor tuturor jucătorilor.

Din păcate, la începutul repriza a doua a întîlnirii disputate pe Stadionul “Ferenc Puskas”, cîţiva suporteri români au aprins torţe, aruncîndu-le spre pista de atletism a stadionului şi au început să înjure. Forţele de ordine care au intervenit în tribuna ocupată de fanii reprezentativei României au evacuat cîţiva suporteri din stadion, după ce a existat un incident în care au fost implicaţi mai mulţi fani români şi cei ai echipei Ujpest.