RB Leipzig, în penultimul act din UEFA Champions League

Fotbal internaţional

Sport 14 August 2020 / 00:14 659 accesări

După ce a trecut în optimi de deţinătoarea trofeului, FC Liverpool, Atletico Madrid nu a reuşit să depăşească revelaţia actualei ediţii din UEFA Champions League, RB Leipzig. Formaţia germană s-a impus joi seară, pe „Estádio José Alvalade” din Lisabona, în confruntarea din sferturile de finală, graţie unui gol marcat în minutul 88. A fost o victorie meritată pentru trupa condusă de Julian Nagelsmann, care a câştigat duelul tactic cu Diego Simeone, astfel că RB Leipzig o va întâlni în semifinalele competiţiei pe Paris Saint-Germain.

Rezultate finale -

Miercuri, 12 august:

Atalanta Bergamo - Paris Saint-Germain 1-2 (Pašalić 27 / Marquinhos 90, Choupo-Moting 90+3)

Joi, 13 august:

RB Leipzig - Atletico Madrid 2-1 (D. Olmo 51, T. Adams 88 / João Félix 71-pen.)

Programul ultimelor două meciuri din sferturile de finală ale Ligii Campionilor -

Vineri, 14 august, ora 22.00:

FC Barcelona - Bayern München

Sâmbătă, 15 august, ora 22.00:

Manchester City - Olympique Lyon

Partidele vor fi transmise în direct la Digi Sport, Telekom Sport şi Look Sport.

Semifinalele vor avea loc la 18 august şi 19 august, iar finala se va desfăşura la 23 august, toate întâlnirile fiind programate în Portugalia, la Lisabona.