Record egalat de Raonic la Melbourne

Tenis de câmp / Australian Open

Sport 27 Ianuarie 2015 / 00:00 842 accesări

Tenismanul Milos Raonic a devenit doar al doilea canadian din toate timpurile care a reușit să se califice în sferturile de finală la Australian Open, egalând performanța realizată de Michael Belkin în 1968. Favorit nr. 8, Raonic l-a învins în optimile de finală pe spaniolul Feliciano Lopez, al 12-lea favorit, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, 6-7, 6-3. Canadianul se va duela pentru un loc în semifinale cu liderul mondial, sârbul Novak Djokovic, care l-a învins, ieri, pe Gilles Muller (Luxemburg, locul 42 ATP), cu scorul de 6-4, 7-5, 7-5. În celălalt sfert de finală de pe jumătatea superioară a tabloului principal masculin se vor întâlni japonezul Kei Nishikori, cap de serie nr. 5, și elveţianul Stan Wawrinka, cap de serie nr. 4. Asiaticul l-a depășit pe spaniolul David Ferrer, al 9-lea favorit, cu scorul de 6-3, 6-3, 6-3, în timp ce deținătorul titlului l-a eliminat pe un alt iberic, Guillermo Garcia-Lopez (locul 37 ATP), cu scorul de 7-6, 6-4, 4-6, 7-6.

VENUS SE ÎNTOARCE ÎN TOP

După ce s-a luptat cu mai multe probleme medicale, care au ținut-o departe de terenul de tenis, americanca Venus Williams, locul 18 WTA, a reușit să se califice în sferturile de finală de la Australian Open, după ce a învins-o în sferturi pe Agnieszka Radwanska (Polonia), a şasea favorită, cu scorul de 6-3, 2-6, 6-1. Sora liderului clasamentului WTA, Serena Williams, s-a impus după două ore şi patru minute şi a ajuns pentru prima dată în această fază a unui turneu de Mare Șlem după 2010, când a atins faza semifinalelor la US Open. Venus se va lupta în sferturi cu o altă americancă, Madison Keys, locul 35 WTA, care a acces pentru prima dată în carieră în această fază la un turneu de Mare Șlem. În vârstă de 19 ani, Keys a trecut în optimi de compatrioata sa Madison Brengle, locul 64 mondial, cu scorul de 6-2, 6-4.

În celălalt sfert de finală de pe partea superioară a tabloului principal feminin se vor duela principala favorită, Serena Williams, și finalista de la ediția precedentă, slovaca Dominika Cibulkova, a 11-a favorită. Liderul clasamentului mondial a tremurat în duelul cu Garbine Muguruza (Spania), cap de serie nr. 24, pe care a învins-o în trei seturi, în timp ce Cibulkova a oprit revenirea fostului nr. 1 WTA Victoria Azarenka (Belarus, locul 44 WTA), cu scorul de 6-2, 3-6, 6-3.