România a devenit vicecampioană europeană Under 19 la rugby

Campionatul European de rugby Under 19

Sport 01 Noiembrie 2015 / 16:16 987 accesări

Sâmbătă seară, pe Stadionul Național Jamor din Lisabona, s-a desfăşurat finala Campionatului European de rugby Under 19, în care naţionala României a fost învinsă de Spania cu scorul de 24-3 (5-3). Ibericii au dominat prima repriză din punctul de vedere al posesiei, fără a reuși să se desprindă. Spania a marcat un eseu prin Guillermo Domingues, netransformat, în timp ce „Stejăreii” au punctat dintr-o lovitură de pedeapsă executată de Ionel Melinte. După pauză, pe teren a existat o singură echipă, cea a Spaniei, care a marcat trei eseuri, prin Pacheco, Parry și Zabala, două dintre ele fiind transformate. Spania a obținut şi titlul european, și calificarea la 2016 Junior World Trophy din Zimbabwe.

Antrenorii Răzvan Popovici, Ștefan Acsinte și Cristian Cojocaru au aliniat în finală următorul XV: 1. Ciprian Lucaci (Steaua Bucureşti), 2. Ovidiu Cojocaru (CSM Știința Baia Mare), 3. Marius Lungu (Steaua) - 4. Andrei Iurea (Baia Mare), 5. Cristian Strătilă (Tomitanii Constanța) - 6. Alin Ghiarasim (Steaua), 7. Cristi Chirică (Baia Mare), 8. Adrian Motoc (Racing 92) - 9. George Croitoru (CSM Olimpia Bucureşti), 10. Ionel Melinte (Steaua) - 11. Marian Lupu (Steaua), 12. Vlăduț Popa (Timișoara Saracens), 13. Ionuț Balaban (CSŞ Bîrlad) 14. Adrian Negoiță (Tomitanii Constanța) - 15. Alexandru Pădureanu (Steaua). Mijlocașul la grămadă Mădălin Mihalache (Tomitanii) a intrat pe teren în minutul 46, în locul lui Croitoru, iar aripa Claudiu Trandafir (Tomitanii) l-a înlocuit pe Lupu în minutul 74,

În meciurile precedente, România a învins în sferturi Polonia, cu 87-0, iar în semifinale a trecut de echipa gazdă, Portugalia, cu 15-12. Reamintim că la competiția din capitala Portugaliei au participat doar formații din statele afiliate la Rugby Europe, nu și echipe din țările care evoluează în Turneul celor 6 Națiuni.