Rugbyștii români au învins Portugalia și vor juca finala

Campionatul European de rugby Under 19

Sport 29 Octombrie 2015 / 20:34 444 accesări

Echipa națională a României va juca finala Campionatului European de rugby Under 19, din Portugalia, după ce a învins echipa țării gazdă cu scorul de 15-12 (8-9), miercuri seară, în semifinalele competiției. „Stejăreii” au tranșat abia pe final soarta meciului disputat pe Stadionul Jamor din Lisabona, după ce au fost conduși atât la pauză, cât și în repriza secundă.

Tricolorii au deschis rapid scorul, după doar trei minute, grație unui eseu reușit de pilierul Ciprian Lucaci. Lusitanii au redus din diferență prin Abecasis (lovitură de pedeapsă), dar uvertura Ionel Melinte (min. 23) a refăcut diferența de pe tabelă, tot din l.p. (8-3). Portugalia a întors scorul până la pauză, în urma a două l.p. executate de același Abecasis. Transformerul lusitan a mai înscris o dată și în minutul 51, scorul devenind 12-8 pentru gazde. România și-a materializat superioritatea în min. 72, când închizătorul de grămadă Adrian Moțoc a reușit un eseu, iar Melinte a transformat, stabilind scorul final: 15-12. În cealaltă semifinală, Spania a dispus de Rusia cu scorul de 30-7.

Dintre cei patru jucători de la Tomitanii Constanța selecționați pentru competiția din Portugalia, unul singur a fost titular. Pilierul Cristian Strătilă a fost utilizat ca jucător de linia a II-a (nr. 5), în timp ce aripa Adrian Negoiță a jucat din postura de rezervă, fiind introdus în minutul 42. Mijlocașul la grămadă Mădălin Mihalache și fundașul Claudiu Trandafir nu au fost folosiți.

Finala dintre România și Spania va avea loc sâmbătă, de la 19.00 (ora României), pe Stadionul Național Jamor din Lisabona, în joc fiind și calificarea la World Rugby U-20 Championship. Reamintim că la competiția din capitala Portugaliei participă doar formații din statele afiliate la Rugby Europe, nu și echipe din țările care evoluează în Turneul celor 6 Națiuni.