S-a decis şi finala turneului de simplu masculin de la Londra

Tenis de câmp

Sport 14 Iulie 2018 / 17:48 784 accesări
Novak Djokovic a câştigat „maratonul” cu Rafael Nadal (sursa foto: Facebook Novak Djokovic)

Reluată sâmbătă, de la scorul de 2-1 la seturi pentru sârbul Novak Djokovic (locul 21 ATP şi cap de serie numărul 12), 6-4, 3-6, 7-6 (11/9), a doua semifinală a turneului de simplu masculin de la Wimbledon şi-a stabilit învingătorul. Spaniolul Rafael Nadal (locul 1 ATP şi cap de serie numărul 2) a restabilit egalitatea la seturi, după 6-3 în al patrulea set, iar decisivul a oferit încă un duel „maraton”, încheiat cu victoria lui Djokovic, scor 10-8. După ce vineri seară timpul de joc a fost de două ore şi 54 de minute, sâmbătă meciul a mai continuat două ore şi 21 de minute.

Djokovic s-a calificat pentru a cincea oară în carieră în ultimul act al celui de-al treilea turneu de Grand Slam al anului şi va lupta pentru a obţine al patrulea trofeu la Wimbledon.

Finala turneului masculin, Kevin Anderson (Africa de Sud, locul 8 ATP şi cap de serie numărul 8) - Novak Djokovic, se va desfăşura duminică, de la ora 16.00 (în direct la Eurosport).

Tot sâmbătă, de la ora 17.55 (în direct la Eurosport), va avea loc finala turneului de simplu feminin: Angelique Kerber (Germania, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 11) - Serena Williams (SUA, locul 181 WTA şi cap de serie numărul 25).