Săgeata, învinsă la limită de Steaua

Fotbal / Liga 1, etapa a 24-a: SĂGEATA NĂVODARI - STEAUA BUCUREŞTI 1-2

Sport 24 Martie 2014 / 00:00 784 accesări

Aflată în lupta pentru menţinerea în prima ligă la fotbal, Săgeata Năvodari a fost la un pas de o surpriză în faţa liderului neînvins al campionatului, Steaua Bucureşti, dar a pierdut la limită, scor 1-2 (Guerra 7 / Keşeru 32-pen., Varela 55), partida disputată ieri, pe stadionul “Farul” din Constanţa, în etapa a 24-a. Peste 12.000 de spectatori au venit în tribune, majoritatea fiind fani ai oaspeţilor, însă năvodărenii nu au resimţit presiunea şi au reuşit să deschidă scorul după doar şapte minute. Johnson l-a lansat perfect pe Achim, al cărui şut a fost respins de Niţă, mingea a ricoşat la Guerra şi atacantul spaniol a împins-o în poartă din 8 metri. Steliştii au acuzat primirea golului şi nu au reuşit mare lucru în ofensivă, până în min. 31, când Fl. Popa l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă pe Sînmărtean şi Keşeru a restabilit egalitatea de la punctul cu var. După pauză, Steaua a ieşit mai decisă de la cabine şi a preluat conducerea în min. 55 în urma unei faze fixe, Varela reluând cu capul mingea trimisă de Keşeru dintr-o lovitură de colţ. Un sfert de oră mai târziu, Chipciu putea mări difierenţa, dar şutul său a nimerit bara. Tot în bară a trimis şi Deletic, patru minute mai târziu, iar cea mai controversată fază a partidei s-a petrecut în min. 77, când M. Roman II a trimis în plasă printre picioarele lui Niţă, dar golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid discutabilă a atacantului năvodărean. Până la final, Săgeata a mai avut o ocazie de a egala, însă Guerra a trimis cu latul, din mijlocul careului pe lângă poartă şi gruparea de pe litoral a irosit şansa de a obţine un punct istoric în faţa campioanei.

„Am fi putut să obţinem un rezultat de egalitate şi, de aceea este o înfrângere greu de digerat. Trecem prea uşor pe lângă puncte, aşa cum am făcut-o şi în meciul cu FC Vaslui. Trebuie să ne dăm seama în ce situaţie suntem şi să rezolvăm fazele, nu cum am făcut-o până acum. Jocul nostru a fost unul bun, dar trebuie să fim mai eficienţi”, a spus antrenorul năvodărenilor, Cătălin Anghel.

„A fost un meci foarte greu, aşa cum ne-am aşteptat. Din cauza terenului greu nu am putut construi ceea ce ne doream şi a trebuit să schimbăm din mers, prin înlocuirea lui Stanciu cu Keşeru, un jucător mai puternic. La pauză le-am spus jucătorilor că este important să câştigăm pentru a ne desprinde în clasament”, a declarat tehnicianul steliştilor, Laurenţiu Reghecampf.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Cătălin Anghel): Panagopoulos - Peteleu (58 Borja), Fl. Popa, L. Munteanu, Lopez - Muzac (75 M. Roman II), Johnson - Fl. Achim (58 I. Iordache), Vezan, Deletic - Guerra; Steaua (antrenor Laurenţiu Reghecampf): Fl. Niţă - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Pintilii, Sânmărtean (51 Prepeliţă) - Adi Popa (71 Piovaccari), N. Stanciu (29 Keşeru), Cr. Tănase - Chipciu. Cartonaşe galbene: Muzac, Fl. Popa, Borja / Sânmărtean. Au arbitrat: Adrian Comănescu (Rm. Vîlcea) - Miclos Nagy (Cluj) şi Dragoş Iliescu (Craiova).