Şapte titluri pentru atleţii constănţeni

Atletism / CN pentru seniori şi tineret

Sport 22 Iulie 2014 / 00:00 446 accesări

La finalul săptămânii trecute, la Piteşti s-au desfăşurat Campionatele Naţionale de atletism pentru seniori şi tineret, competiţie la care a fost prezentă şi o numeroasă delegaţie constănţeană. La seniori, sportivii de la CS Farul s-au numărat printre protagonişti, reuşind să cucerească nouă medalii. Vedeta grupării de pe litoral a fost încă o dată sprintera Andreea Ogrăzeanu (antrenor Cristina Manea), care a dominat autoritar cele două probe de sprint, 100 m şi 200 m, obţinând două medalii de aur. Cealaltă sprinteră constănţeană de mare valoare, Andreea Grecu, a încheiat pe ultima treaptă a podiumului în întrecerea pe distanţa de 100 m. Şi proba feminină de triplusalt a fost dominată de sportivele din oraşul de la ţărmul mării, Cristina Bujin (antrenor Bogdan Tudor) cucerind titlul naţional, în timp ce Cristina Toma (antrenor Vali Ionescu) a obţinut medalia de bronz. Un alt titlu naţional a fost adus de Cornel Bănănău (antrenor Marian Ciser), care nu a avut adversar în proba de 100 mg. Palmaresul grupării de pe litoral a fost completat de medaliile de argint câştigate de Adrian Dăianu (antrenor Lenuţa Dragomir), în proba de triplusalt, şi Mihaela Bobocea (antrenor Valentin Anghel), în proba de 1.500 m, dar şi de medalia de bronz obţinută de Cristina Sandu (antrenor Lucian Sfia) la săritura în lungime.

Şi în competiţia de tineret constănţenii au reuşit să urce pe podium, cucerind şapte medalii: trei de aur - prin Cristi Boboc (antrenor Niculina Chiriţă), la triplusalt şi Mihaela Bobocea, la 1.500 m şi 800 m; două de argint - prin Cristian Bododel (antrenor Alin Larion), la triplusalt şi Andreea Grecu, la 100 m; două de bronz - prin David Spiridon (antrenor Alin Larion şi Cecilia Gevat), la triplusalt şi Ionuţ Grecu (antrenor Bogdan Tudor), la săritura în lungime.