Schimbări inspirate în partida Ţara Galilor - Slovacia

Fotbal / EURO 2016, Grupa B, etapa 1: ŢARA GALILOR - SLOVACIA 2-1

Sport 11 Iunie 2016 / 21:01 641 accesări
Vedeta galezilor, Gareth Bale, a deschis scorul în partida de sâmbătă

În primul joc din Grupa B, de la EURO 2016, disputat sâmbătă, la Bordeaux, Ţara Galilor a învins Slovacia, cu scorul de 2-1. Slovacul Marek Hamšík a fost la un pas de deschiderea scorului în minutul 5, dar fundaşul Davies a respins în ultima clipă mingea din faţa porţii goale. A urmat lovitura liberă executată de Gareth Bale, în minutul 10, iar portarul Kozáčik a fost păcălit, astfel că galezii s-au aflat în avantaj până în repriza a doua. Introdus în locul lui Ďuriš, în minutul 60, Duda a egalat la prima atingere a balonului, în minutul 61, iar inspiraţia lui Ján Kozák nu a fost suficientă. Şi selecționerul Chris Coleman a găsit schimbarea perfectă, trimiţându-l în teren pe Robson-Kanu, iar atacantul galez a dat lovitura decisivă în minutul 81, pentru că A. Nemec a trimis mingea în bară în minutul 86, irosind ultima şansă de egalare pentru slovaci.

Au evoluat - ŢARA GALILOR (selecționer Chris Coleman): Ward - Chester, A. Williams (cpt.), Davies - Gunter, Allen, Edwards (69 Ledley), A. Ramsey (88 Richards), Taylor - J. Williams (71 Robson-Kanu), Bale; SLOVACIA (selecționer Ján Kozák): Kozáčik - Pekarík, Škrtel (cpt.), Ďurica, Švento - Mak, Kucka, Hrošovský (60 Duda), Hamšík, Weiss (83 Stoch) - Ďuriš (59 A. Nemec). Cartonaşe galbene: Hrošovský, Mak, Kucka, Škrtel. Partida a fost arbitrată la centru de norvegianul Svein Oddvar Moen.