Se reia Cupa Greciei la fotbal

La solicitarea FIFA

Sport 13 Aprilie 2016 / 15:14 434 accesări

Suspendată pe termen nelimitat de autoritățile elene din cauza incidentelor provocate de suporteri în acest an, la 2 martie, la semifinala dintre PAOK Salonic și Olympiacos Pireu, Cupa Greciei la fotbal revine în actualitate la cererea FIFA. Manșa tur dintre PAOK și Olympiacos a fost întreruptă din cauza fanilor, care au invadat terenul de joc, iar în urma incidentelor provocate de suporterii echipei gazdă, Federația Greacă de Fotbal a anunțat că va întrerupe competiția pe termen nelimitat.

Federația Greacă de Fotbal a fost somată însă de FIFA să reia meciurile din Cupa Greciei, în caz contrar echipa națională, campioană europeană în 2004, riscând să fie exclusă din calificările pentru turneul final al Campionatului Mondial de fotbal care va avea loc în 2018, în Rusia.

Grecii au ținut cont de avertismentul FIFA și au anunțat că vor reporni competiția vineri, 15 aprilie. Decizia a fost luată după întâlnirea între oficialii forului de la Nyon cu membri ai Guvernului de la Atena și cu cei ai Federației de Fotbal din Grecia.

Șefii Federației de Fotbal din Grecia au anunțat că meciurile din semifinalele Cupei se vor juca în afara Atenei, cu porțile închise. O altă variantă este ca la aceste meciuri să fie permis accesul în tribune doar copiilor.

PAOK Salonic, Olympiacos Pireu, AEK Atena și Atromitos Atena sunt formațiile rămase în lupta pentru câștigarea Cupei Greciei.