Sebastian Gima, în top la selecţia naţională U12 la tenis de câmp

Sport 29 Aprilie 2014 / 00:00 980 accesări

Tenismanul constănţean Sebastian Gima a încheiat pe locul secund selecţia naţională pentru lotul României de juniori sub 12 ani, care a avut loc săptămâna trecută, la Bucureşti. Sportivul legitimat la “LPS Nicolae Rotaru” Constanţa şi antrenat de Daniel Dragu a acces pe tabloul principal după ce a trecut în turul preliminar de Radu Lazăr, cu 6-3, 6-1. Desfăşurată după sistemul turneu, fiecare cu fiecare, selecţia a adus în faza finală opt jucători, Sebastian Gima reuşind să-i învingă pe şase dintre ei: 6-1, 6-0 cu Ionel Nicholas, 6-0, 6-2 cu Bogdan Manole, 6-1, 6-1 cu Andrei Andrei, 6-0, 6-0 cu Rareş Roşulescu, 6-2, 6-2 cu Călin Postea şi 6-2, 6-1 cu Mihnea Zaharia. Din păcate, constănţeanul a pierdut finala cu Radu Papoe, după o partidă echibrată, scor 6-4, 1-6, 1-6. Campion naţional la 12 ani, Sebastian Gima a avut parte de o mare surpriză din partea organizatorilor turneului BRD Năstase Ţiriac Trophy, participând vineri la un meci demonstrativ la Arenele BNR din Bucureşti, împreună cu Andrei Pavel, Marius Copil şi Adrian Ungur. Partida s-a desfăşurat sub privirile celui mai mare fotbalist român din istorie, Gică Hagi, aflat în tribune.

PALOŞI, SUCCES ÎN SLOVACIA După ce în urmă cu două săptămâni s-a impus în Grecia, Ştefan Paloşi a câştigat duminică şi “Trnava Cup”, turneu internaţional de categoria a 2-a, rezervat juniorilor sub 14 ani şi desfăşurat la Trnava (Slovacia). Favorit nr. 2, sportivul legitimat la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa şi pregătit de Ionuţ Brătulescu i-a învins pe Filip Jeff Planinsek (Slovacia), cu 6-1, 6-0, pe Jan Jermar (Cehia), cu 6-1, 6-3, pe Robert Steinhauser (Cehia), cu 7-5, 6-3, Ondrej Styler (Cehia), cap de serie nr. 9, cu 6-4, 6-4, pe Viktor Banczi (Slovacia), cao de serie nr. 11, cu 7-5, 3-6, 7-6, şi pe Daniel Michalski (Polonia), cap de serie nr. 1, cu 1-6, 7-6, 6-2.