Simona Halep, încă o victorie convingătoare la Madrid Open

În turul al doilea al turneului din capitala Spaniei

Sport 08 Mai 2018 / 16:35 563 accesări
Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Madrid (sursa foto: Facebook Simona Halep Band)

După 6-1, 6-0 cu Ekaterina Makarova (Rusia, locul 32 WTA), în primul tur al turneului de la Madrid, dotat cu premii în valoare totală de 6.685.828 de euro, tenismena constănțeană Simona Halep a câștigat și în turul secund la Madrid Open. În meciul disputat marți, cu belgianca Elise Mertens (locul 19 WTA), liderul ierarhiei mondiale s-a impus cu scorul de 6-0, 6-3, după o oră și 12 minute de joc. Dacă în primul set Halep a depășit-o fără probleme pe Mertens, în 22 de minute, fără să cedeze vreun game, setul secund a fost mai echilibrat, dar Halep a forțat atât cât a fost necesar pentru a obține victoria.

Halep și-a asigurat prin prezența în turul al treilea un cec în valoare de 68.010 de euro şi 120 puncte WTA. În optimile de finală, Halep o va întâlni pe Krystina Pliskova (Cehia, locul 94 WTA, jucătoare venită din calificări), care a câștigat, marți, cu scorul de 7-5, 6-2, întâlnirea cu Sara Sorribes-Tormo (Spania, locul 129 WTA, beneficiara unui wild-card).

Simona Halep, câștigătoarea turneului de la Madrid în 2016 și 2017, a primit după calificarea în turul secund trofeul aniversar „Marca 80”, fiind desemnată cea mai bună jucătoare din istoria de zece ani a turneului patronat de Ion Țiriac. Constănțeanca a primit trofeul din partea lui Juan Ignacio Gallardo, directorul cotidianului spaniol „Marca”, de la înfiinţarea căruia se vor împlini 80 de ani în luna decembrie.