Spania, cea mai categorică victorie de la EURO 2016

Fotbal / EURO 2016, Grupa D, etapa a 2-a: SPANIA - TURCIA 3-0

Sport 17 Iunie 2016 / 23:56 1015 accesări
Álvaro Morata şi-a trecut în cont o dublă în partida Spania - Turcia

Remiza din partida Cehia - Croaţia, scor 2-2, a fost urmată, vineri seară, la Nisa, de victoria Spaniei, 3-0 cu Turcia. Ibericii au obţinut cel mai categoric succes de la actuala ediţie a turneului final, campioana europeană en titre asigurându-şi prezenţa în optimile de finală din Grupa D înaintea ultimei etape. Franţa şi Italia sunt celelalte două formaţii care au obţinut deja biletele pentru optimi la EURO 2016.

Confruntarea Spania - Turcia s-a încheiat cu un scor de forfait în urma golurilor marcate de atacanţii Morata, în minutele 34 şi 48, şi Nolito, în minutul 37. De menţionat şi faptul că la a doua reuşită a lui Morata, de la începutul reprizei secunde, fundaşul Jordi Alba, autorul pasei decisive, a fost în ofsaid în momentul în care a primit mingea de la Iniesta.

Au evoluat - SPANIA (selecţioner Vicente del Bosque): De Gea - Juanfran, Pique, S. Ramos (cpt.), Jordi Alba (81 Azpilicueta) - Fabregas (71 Koke), Busquets, Iniesta - D. Silva (64 Bruno Soriano), Morata, Nolito; TURCIA (selecționer Fatih Terim): Volkan Babacan - Gökhan Gönül, Mehmet Topal, Hakan Balta, Caner Erkin - Ozan Tufan, Selçuk Inan (70 Yunus Mallı), Oğuzhan Özyakup (62 Olcay Şahan) - Hakan Çalhanoğlu (46 Nuri Şahin), Burak Yılmaz, Arda Turan (cpt.). Cartonaşe galbene: S. Ramos / Burak Yılmaz, Ozan Tufan. Partida a fost arbitrată de sârbul Milorad Mažić.

Rezultate etapa 1: Turcia - Croația 0-1 (Modrić 41) și Spania - Cehia 1-0 (Pique 87) ; etapa a 2-a: Cehia - Croaţia 2-2 (Škoda 76, Necid 89-pen. / Perišić 37, Rakitić 59).

Meciurile din ultima etapă - marţi, 21 iunie, ora 22.00: Croaţia - Spania (la Bordeaux) și Cehia - Turcia (la Lens).