Egal spectaculos între Cehia şi Croaţia

Fotbal / EURO 2016, Grupa D: CEHIA - CROAŢIA 2-2

Sport 17 Iunie 2016 / 21:45 827 accesări
Fanii croaţi şi-au sabotat favoriţii, întrerupând meciul cu Cehia, după ce au aruncat cu torţe în teren

Duelul dintre Cehia şi Croaţia, primul din runda a doua din Grupa D, desfăşurat vineri, pe stadionul „Geoffroy-Guichard” din Saint-Étienne, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, însă deznodământul a venit la capătul unui scenariu nebun. Impresionaţi de lacrimile căpitanului Darijo Srna, care a plâns în timpul intonării imnului, cu gândul la tatăl său, decedat în urmă cu cîteva zile, croaţii au jucat la nivel maxim şi dominarea lor s-a concretizat în min. 37, când Perisic l-a învins pe Cech cu un şut la colţul lung. Diferenţa s-a dublat în min. 59, când Rakitic a profitat de pasa greşită a lui Hubnik şi a înscris cu un şut de la 14 metri. Croaţii au fost aproape să închidă conturile prin Mandzukic, în două rânduri, şi Brozovic, dar nu au făcut-o şi ratările s-au răzbunat. Introdus inspirat pe teren de către selecţionerul Pavel Vrba, Skoda a redus din handicap în min. 76, cu o lovitură de cap senzaţională, reaprinzând speranţele cehilor. Lovitura de graţie pentru Croaţia a venit chiar de la proprii fani, care au aruncat cu torţe pe teren, iar centralul britanic Mark Clattenburg s-a văzut nevoit să întrerupă jocul. Incidentele au continuat minute bune, o petardă explodând lângă un steward, în timp ce galeria croată s-a războit cu forţele de ordine. După aproape şapte minute de pauză, partida s-a reluat, iar lipsa de concentrare s-a văzut rapid. Vida a comis un henţ inutil în propriu careu şi Necid a transformat de la punctul cu var, în al doilea minut de prelungire din cele zece dictate de central, aducând o egalare miraculoasă pentru cehi, care rămân în cursă pentru calificarea în optimi.

Au evoluat echipele - Cehia (selecţioner Pavel Vrba): Čech - Kadeřábek, Hubník, Sivok, Limberský - Plašil (86 Necid), Rosický - Krejčí, Skalák (67 Sural), Darida - Lafata (67 Skoda); Croaţia (selecţioner Ante Cacic): Subasic - Srna, Strinić (90+8 Vrsaljko), Ćorluka, Vida - Badelj, Modrić (62 Kovacic), Brozović, Rakitić (90+6 Schildenfield), Perišić - Mandžukić. Partida a fost arbitrată de englezul Mark Clattenburg. Cartonaşe galbene: Sivok / Badelj, Brozovic, Vida.

Tot vineri, de la ora 22.00, are loc celălalt meci din runda a doua din această grupă, Spania – Turcia.

Clasament GRUPA D

1. Croaţia 2 1 1 0 3-2 4

2. Spania 1 1 0 0 1-0 3

3. Cehia 2 0 1 1 2-3 1

4. Turcia 1 0 0 1 0-1 0

Meciurile din ultima etapă - marţi, 21 iunie, ora 22.00: Croaţia - Spania (la Bordeaux) şi Cehia - Turcia (la Lens).