Start modest pentru Gyenes şi Butuza

Raliul Dakar 2015

Sport 06 Ianuarie 2015 / 00:00 657 accesări

Duminică a fost prima zi din ediția 2015 a Raliului Dakar, iar la startul celui mai dificil rally-raid din lume s-au aliniat şi doi motociclişti români, ambii pe KTM. Emanuel Gyenes, cel mai experimentat dintre ei, a terminat pe locul 47 în etapa inaugurală, disputată între Buenos Aires și Villa Carlos Paz, în lungime de 838 km, dintre care 175 km de probe speciale cronometrate. Gyenes nu a riscat prea mult şi a fost cronometrat cu timpul de o oră, 31 de minute şi 25 de secunde, la 12 minute şi 28 de secunde de învingător, britanicul Sam Sunderland. Celălalt român, Marcel Butuza, a încheiat pe locul 51 din totalul de 160 de motociclişti care au încheiat prima etapă. Sunderland, pe o motocicletă KTM, s-a impus cu un avans de cinci secunde faţă de portughezul Paulo Goncalves (Honda), iar al treilea a sosit spaniolul Marc Coma (KTM), la un minut şi 12 secunde.

La secţiunea auto, cel mai rapid a fost qatariotul Nasser Al-Attiyah, campionul din 2011, care l-a devansat cu 22 de secunde pe argentinianul Orlando Terranova, ambii pilotând maşini Mini. Americanul Robby Gordon, la bordul unei maşini Hummer, a încheiat al treilea, la un minut şi patru secunde în urma învingătorului. Spaniolul Nani Roma, câştigător la clasa auto în urmă cu un an, a pierdut timp important faţă de primii clasaţi, astfel că şi-a micşorat şansele de a-şi păstra trofeul. Roma a acuzat probleme mecanice la doar 6 km după startul probei speciale şi a pierdut timp preţios în aşteptarea maşinii de intervenţie, sosind cu peste 20 de minute întârziere faţă de Al-Attiyah.

Raliul Dakar 2015 marchează revenirea în această competiţie, după o pauză de 25 de ani, a constructorului francez Peugeot, care a avut evoluţii bune în prima etapă. Carlos Sainz, învingător în Dakar 2010, a ocupat locul 8, iar Stephane Peterhansel, câştigător de 11 ori al competiţiei, dintre care de cinci ori la clasa auto, a încheiat pe locul al 10-lea.

Ieri a fost programată etapa a doua, tot în Argentina, între Villa Carlos Paz şi San Juan, cu o lungime totală de 625 km, dintre care 518 km repartizaţi pentru speciala categoriei moto, a doua cea mai lungă din raliu.