Succes important pentru tricolori la tineret

Fotbal / Preliminariile CE de tineret 2017

Sport 30 Martie 2016 / 15:28 415 accesări
Robert Hodorogea a înscris primul gol al disputei dintre România și Țara Galilor, din preliminariile CE de tineret

Naționala de tineret a României, având în componență patru jucători de la FC Viitorul, a obținut o victorie importantă în fața reprezentativei Țării Galilor, scor 2-1 (1-0), într-un meci disputat marți seară, la Mediaș, în Grupa a 5-a din cadrul preliminariilor Campionatului European de fotbal din 2017. Tricolorii au deschis scorul, în min. 37, prin Robert Hodorogea, fundașul grupării de pe litoral trimițând mingea în plasă din careul mic, după un corner executat de Bumba. Oaspeții au avut ocazia de a egala în min. 43, dar Cojocaru a apărat lovitura de pedeapsă executată de Harrison. Diferența s-a mărit în min. 58, când Al. Ioniță II a trimis cu capul din plonjon fără speranțe pentru portarul advers. În al doilea minut de prelungire, galezii au redus din handicap prin Charles, în urma unei gafe uriașe a lui Cojocaru. Jucătorii constănțeni au contribuit decisiv la obținerea victoriei, ținând cont că Robert Hodorogea, Răzvan Marin și căpitanul Bogdan Țîru, ultimul fiind împrumutat până în vară la FC Voluntari, au fost integraliști. În schimb, Florin Tănase, venit de la naționala de seniori, a intrat pe teren în min. 71, dar a fost înlocuit după doar 14 minute, din cauza unei accidentări.

Pentru echipa pregătită de Cristian Dulca au evoluat următorii jucători: Cojocaru - Hodorogea, Miron, Țîru, Olteanu - O. Popescu, R. Marin - D. Rotariu (77 A. Ivan), Al. Ioniță II (71 Fl. Tănase, 85 Păun), Bumba - Pușcaș. Clasament: 1. Danemarca 16p (6j), 2. România 13p (7j), 3. Țara Galilor 12p (7j), 4. Bulgaria 11p, 5. Luxemburg 2p, 6. Armenia 1p. La turneul final care va avea loc în Polonia se califică direct prima clasată, iar cele mai bune patru echipe de pe locul secund vor participa la un baraj, urmând ca două dintre ele să meargă la faza finală a competiției.

DEZASTRU LA SUB 19 ANI

Reprezentativa României sub 19 ani s-a făcut de râs la Turul de Elită al Campionatului European, disputat în Austria, ocupând ultimul loc în Grupa a 3-a, cu niciun punct și un singur gol marcat în trei meciuri. Naționala pregătită de Andrep Spier, care a avut în componență șapte jucători crescuți la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”, portarul Arpad Tordai, fundașul Dan Panait, mijlocașii Dragoş Nedelcu și Alexandru Cicâldău şi atacantul Cristian Ene, legitimați la gruparea patronată de Hagi, mijlocașul Alexandru Stoica, împrumutat la Dunărea Călărași, și Cristian Manea, transferat la echipa belgiană Royal Mouscron, a pierdut fără drept de apel duelurile cu Cehia, scor 0-3, Austria, scor 0-4, și Slovacia, scor 1-3. Unicul gol al tricolorilor a fost reușit de Cristian Ene, titular în cele trei partide, la fel ca Dragoș Nedelcu, Tordai și Stoica. În schimb, Cicâldău a început din primul minut în primele două jocuri, purtând banderola de căpitan, în aceeași situație fiind și Cristi Manea, care a văzut însă cartonașul roșu în disputa cu Austria și a lipsit la ultima întâlnire, iar Panait a fost titular doar cu Slovacia, ieșind după 25 de minute, accidentat.