Sport 05 Martie 2016 / 17:59 1479 accesări

Pivotul Cristian Bodnărescu a dominat semicercul în disputele cu adversarii

Juniorul Raul Manoilă a transformat cu siguranţă o aruncare de la 7 metri

Revenit după o accidentare, Răzvan Enescu a înscris şi pe contraatac

Extrema Sergiu Todică a marcat de trei ori în meciul de sâmbătă

Portarul Dan Vasile s-a cam plictisit între buturi, având în faţa sa o defensivă excelentă

Lider detaşat în clasamentul Seriei A din Divizia A la handbal masculin, HC Dobrogea Sud Constanţa a arătat încă o dată cât de mare este diferenţa faţă de celelalte echipe din liga secundă, impunându-se sâmbătă, pe teren propriu, cu un scor mai puţin obişnuit pentru handbal, 59-17 (27-7), în duelul cu CS De la Alpinism la Turism Vicov Bucovina, în etapa a 18-a. Gruparea de pe litoral s-a distrat cu adversarii, chiar dacă antrenorul Djordje Cirkovic nu i-a folosit pe experimentaţii Laurenţiu Toma şi George Buricea, ambii accidentaţi, Dalibor Cutura şi Ionuţ Rudi Stănescu, ambii menajaţi. În prima repriză, oaspeţii au găsit cu greu drumul spre poartă, defensiva constănţeană blocând încercările de combinaţii pe semicerc. În schimb, HC Dobrogea Sud a marcat gol după gol, asigurându-şi victoria încă de la pauză, astfel că tehnicianul sârb şi-a permis să ruleze în repriza secundă întreg lotul.

"Pentru noi a fost un antrenament bun, ne-am pregătit bine şi aşteptăm meciurile din Cupa României. Nu am fost relaxaţi şi ne respectăm adversarul indiferent de nume. La fel vom aborda toate partidele rămase din acest sezon", a spus centrul Ionuţ Săulescu. "Speram să ajungem la 60 de goluri. A fost un meci împotriva unei echipe modestă şi ne dorim să continuăm şirul victoriilor până la sfârşitul sezonului", a adăugat extrema Bogdan Munteanu.

Pentru HC Dobrogea Sud au marcat: B. Munteanu 11g, Bodnărescu 11g, Enescu 6g, Săulescu 6g, Rakcevic 5,Vujadinovic 4g, Manoilă 4g, Angelovski 4g, Todică 3g, Bologa 3g şiCulea 2g.

În urma acestui succes, HC Dobrogea a acumulat 51 de puncte, după 17 partide, şi este ca şi promovată în Liga Naţională.

Cealaltă formaţie constănţeană din Seria A din Divizia A, HC Farul, joacă duminică, de la ora 14.00, în fieful celor de la CSU Târgovişte. Sâmbătă s-a mai disputat partida Ştiinţa Municipal Bacău - LPS Piatra Neamţ 41-22.

Celelalte meciuri ale etapei - duminică, ora 11.00: Poli Unistil Iaşi - HC Buzău, ACS Atletico Alexandria - GSIP Moreni; ora 12.00: Cimentul Bicaz - CSU Suceava. CSM Bucureşti II stă.

Clasament Seria A: 1. HC DOBROGEA SUD CONSTANŢA 51 de puncte din 17 jocuri (golaveraj: 705-365); 2. Ştiinţa Municipal Bacău 41p/16j (536-332); 3. CSU Suceava 38p/16j (559-342); 4. HC Buzău 33p/15j (461-383); 5. Poli Unistil Iaşi 30p/15j (453-336); 6. HC FARUL CONSTANŢA 30p/16j (499-436); 7. ACS Atletico Alexandria 15p/14j (386-447); 8. LPS Piatra Neamţ 15p/17j (357-531); 9. CSM Bucureşti II 12p/16j (348-348); 10. CS De la Alpinism la Turism Vicov Bucovina 12p/17j (362-569); 11. CSU Târgovişte 9p/13j (337-519); 12. GSIP Moreni 0p/16j (372-628); 13. Cimentul Bicaz -1p/16j (288-427). Echipa ACS HD Teleorman Alexandria a fost exclusă din campionat după ce nu s-a prezentat la meciuri din cauza problemelor financiare.