Succes lejer pentru CSU Neptun

Handbal (f) / Divizia A, etapa a 20-a: CSU NEPTUN CONSTANȚA - CSU TÂRGOVIȘTE 31-21

Sport 06 Aprilie 2016 / 18:27 824 accesări

Andreea Ciucanu a fost, din nou, principala marcatoare a formației de pe litoral

Interul Anca Birton s-a luptat în permanență cu defensiva adversă

De la venirea pe banca tehnică a CSU Neptun, antrenorul Ionuț Pușcașu a obținut trei victorii

În vârstă de 18 ani, Mădălina Crăciun a avut o evoluție bună în meciul cu CSU Târgoviște

Aflată pe un drum ascendent, echipa feminină de handbal CSU Neptun Constanța a confirmat creșterea de formă din ultima perioadă, obținând, miercuri, o nouă victorie, a treia în ultimele patru runde, în fața celor de la CSU Târgoviște, scor 31-21 (13-8), pe teren propriu, în etapa a 20-a din Seria A a Diviziei A. Plecată din postura de mare favorită, formația pregătită de Ionuț Pușcașu a avut un start de meci mai greoi, ratând numeroase ocazii din poziții excelente. Drept urmare, constănțencele s-au desprins pe tabela de marcaj abia în finalul primei reprize, intrând la pauză cu un avantaj de cinci goluri. La reluare, gazdele au apăsat pe accelerație și diferența a crescut seminificativ, ajungându-se și la 12 goluri, 28-16. În cele din urmă, CSU Neptun a câștigat fără emoții și a făcut un pas important spre îndeplinirea obiectivului fixat de tehnicianul grupării de pe litoral, clasarea pe locul 7.

„Este o victorie normală și vreau să le felicit pe fete, pentru că au muncit mult. Îmi pare rău că nu am evoluat la fel și în prima repriză, pentru că diferența ar fi fost mult mai mare. O să învăț pe viitor că atunci când putem învinge la o diferență de douăzeci de goluri trebuie să o facem. De joc nu sunt mulțumit în totalitate, dar sunt multe jucătoare tinere. Îmi pare rău că se termină campionatul, pentru că puteam să ne descurcăm și mai bine”, a spus antrenorul Ionuț Pușcașu. „A fost un meci cu bune și cu rele, dar ne-am mobilizat și am reușit să câștigăm. Antrenorul ne încurajează foarte mult și jucăm pentru el, pentru noi și vrem să arătăm că putem”, a adăugat extrema Andreea Ciucanu.

Pentru CSU Neptun au marcat: Ciucanu 8 goluri, Căldare 5g, Birton 4g, Mușat 3g, Crăciun 3g, Bari 2g, Ciuică 2g, Filip 2g, Iordache 1g și Bălănică 1g.

În urma acestui succes, CSU Neptun Constanța își păstrează locul 8 în clasament, cu 15 puncte, și s-a apropiat la doar două puncte de Știința Bacău, dar moldovencele au un meci în plus. În etapa viitoare, handbalistele constănțene vor evolua în deplasare, la Piatra Neamț.