Superliga: Farul a învins-o pe FC U Craiova, în deplasare

Sport 28 Octombrie 2022 / 23:25 1043 accesări

Farul Constanţa a învins-o pe FC U Craiova cu scorul de 2-1 (1-1), vineri seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 16-a a Superligii de fotbal, prima a returului.

Gazdele au deschis scorul prin belgianul William Baeten (8), dar liderul a egalat până la pauză, prin tânărul Andrei Borza (35), cu un şut de la circa 25 de metri, acesta fiind primul său gol în Superligă.

Mihai Popescu (51) a marcat golul victoriei echipei de la malul Mării Negre.

Argentinianul Juan Bauza (FC U Craiova) a fost ghinionistul serii, ratând trei ocazii mari de gol în repriza secundă.

Gheorghe Hagi i-a oferit şansa debutului în min. 87 lui Alexandru Constantin Stoian, un atacant de doar 14 ani, care va împlini 15 ani pe 15 decembrie.

Farul are şase victorii şi un egal în ultimele şapte etape.

Au evoluat:

U Craiova 1948: R. Popa – R. Negru (Sidibe ’79), Duarte, R. Grigore, Huyghebaert – Asamoah (Marquet ’85), V. Achim – Baeten (Iancu ’60), Bauza, G. Ganea (Bahassa ’46) – A. Chiţu (Blanuta ’79). Antrenor: Paul Răducan

Farul Constanța: Aioani – Sîrbu, Larie, M. Popescu, Borza (Corinus ’70) – Artean, T. Băluţă, Grameni (Casap ’69) – Torje (Doukoure ’60), Alibec (Moldoveanu ’88), A. Pitu (Stoian ’88). Antrenor: Gheorghe Hagi.