Tampere United - prima mare surpriză

Fotbal / Liga Campionilor, Turul al II-lea preliminar (manşa retur)

Sport 09 August 2007 / 00:00 609 accesări

Campioana Finlandei, Tampere United, este prima autoare a unei mari surprize în actuala ediţie a Ligii Campionilor. Finlandezii au reuşit o dublă victorie în faţa bulgarilor, Levski Sofia fiind mult mai bine cotată comparativ cu Tampere United! Tomi Petrescu a fost - din nou - printre cei mai buni de pe teren (românul a înscris în tur), centrînd la golul lui Niemi! Apoi finlandezii s-au apărat perfect şi au reuşit marea surpriză a turului al doilea preliminar. Dinamo Zagreb a lămurit rapid lucrurile, conducînd cu 2-0 după 20 de minute de joc. Apoi fiecare echipă a mai înscris cîte o dată, dar soarta partidei fusese decisă. Conform aşteptărilor, partida din Israel a fost foarte disputată, necesitînd prelungiri. Beitar a înscris în timpul regulamentar, dar a cedat în min. 97, cînd acelaşi Allback (autorul golului din tur) a înscris, ducîndu-şi echipa în turul următor. Pe teren, Glasgow Rangers a obţinut calificarea cu două victorii, deşi s-a chinuit serios pentru ele. Dar la meciul de marţi au apărut alte probleme - scandări rasiste ale galeriei muntenegrene la adresa francezului Jean-Claude Darcheville şi a americanului DaMarcus Beasley. Un lucru grav, de care UEFA a luat act şi care - mai mult ca sigur - va aduce penalizări serioase pentru Zeta.

Rezultatele partidelor de marţi seară: Levski Sofia (Bulgaria) - Tampere United (Finlanda) 0-1 (Niemi 40) - (în tur: 0-1); Beitar Ierusalim FC (Israel) - FC Copenhaga (Danemarca) 1-1 (1-0) - d.p. (B. Yitzhaki 61 - Allback 97) - (0-1); Dinamo Zagreb (Croaţia) - NK Domzale (Slovenia) 3-1 (Vukojevic 16, Sokota 22, Sammir 60 - Zahora 27) - (2-1); Zeta Golubovici (Muntenegru) - Glasgow Rangers (Scoţia) 0-1 (Beasley 81) - (0-2).