Taner Abdulhai, lider în clasamentul golgeterilor

Trofeul “Telegraf” la fotbal în sală, ediţia a 21-a

Sport 24 Februarie 2012 / 00:00 1896 accesări

A 21-a ediţie a Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală, cea mai veche competiţie de acest gen din ţară rezervată veteranilor, a ajuns în faza sferturilor de finală. Înaintea acestor jocuri lupta pentru titlul de golgeter este tot mai încinsă, astfel că la solicitarea echipei Capitol ’84 organizatorii au verificat situaţia corectă din clasament. Astfel pe foaia de joc a partidei din optimile de finală dintre Capitol ‘84 şi Polaris Meconst, scor 5-1, este notat un singur gol marcat de Taner Abdulhai. După ce a fost urmărită înregistrarea meciului s-a constatat că penultimul gol marcat de formaţia Capitol ’84 a fost reuşit tot de Taner Abdulhai, pe foaie fiind trecut, eronat, ca autor al golului, Răzvan Dârmon, cel care a pasat decisiv la acel gol. Aşadar, Taner Abdulhai (Capitol ‘84) ocupă primul loc în clasamentul golgeterilor, cu 8 goluri, urmat, cu câte 7 goluri, de Viorel Farcaş (Club 29 Eforie) şi Ionuţ Oselinsche (Socep), dar ultimul nu mai poate înscrie, echipa sa fiind eliminată. Pe locul 3, cu 6 goluri, sunt Gabriel Chelariu şi Raj Cărăuleanu (Club 29 Eforie), Stelian Carabaş (Municipal Constanţa), Radu Ferenţi (Vulturii Cazino), Sorin Gheţău (Victoria Techirghiol), Mălin Nedelcu (Olimpia Constanţa) şi Mihai Comşa (Luceafărul Ovidiu), ultimii trei jucători nemaiputând să puncteze după eliminarea formaţiilor la care au evoluat.

Programul partidelor din sferturile de finală, care vor avea loc duminică, 26 februarie, la Sala Sporturilor, se prezintă astfel - ora 11.30, meciul 1: Săgeata Stejaru - CFR Constanţa; ora 12.15, meciul 4: Municipal - Capitol ’84; ora 13.45, meciul 3: Arca ANR - Telegraf; ora 14.30, meciul 2: Vulturii Cazino - Club 29 Eforie. Tot duminică, de la ora 13.00, după primele două sferturi, se va disputa finala Campionatului Judeţean de futsal, care va opune echipele City Expres Constanţa şi Gloria Băneasa. Învingătoarea competiţiei va primi dreptul de a se înscrie în Liga a II-a la futsal.

În semifinalele Trofeului “Telegraf”, învingătoarea din meciul 1 va întâlni învingătoarea din meciul 2, iar învingătoarea din meciul 3 va înfrunta învingătoarea din meciul 4.

Turneul este organizat de cotidianul Telegraf, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa.