Tenis de masă: Adrian Crișan, învins în optimi de Zhang Jike

09 August 2016 / 08:08 410 accesări

Jucătorul român de tenis de masă Adrian Crișan a fost învins de chinezul Zhang Jike cu scorul de 4-0 (11-8, 11-9, 14-12, 11-5), luni, în optimile de finală ale probei de simplu la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Crișan (36 de ani), aflat pe locul 90 în clasamentul mondial, s-a înclinat după 34 de minute în fața numărului patru mondial, campionul olimpic en titre.

Adrian Crișan era ultimul reprezentant al României rămas în cursă în probele de simplu la tenis de masă. El și-a egalat performanța reușită în urmă cu patru ani, la JO de la Londra.

China are doi reprezentanți în sferturile de finală, primii doi favoriți, la fel ca și Japonia. Europa are trei jucători, Asia patru reprezentanți, iar Africa unul.

Merită remarcat rezultatul primului set al meciului din optimi dintre germanul Ovtcharov și slovenul Tokic, 31-33.