Tenismanul Ştefan Paloşi, învingător la Atena

Tenis de câmp

Sport 17 Aprilie 2014 / 00:00 1384 accesări

Micii tenismeni constănţeni continuă seria succeselor la turneele internaţionale rezervate juniorilor. Astfel, Ştefan Paloşi a câştigat, la finalul săptămânii trecute, turneul internaţional de juniori categoria a 3-a Kalovelonis Spring Tour, rezervat sportivilor cu vârsta sub 14 ani, care s-a desfăşurat la Atena (Grecia). Principal favorit al turneului, sportivul legitimat la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa şi pregătit de Ionuţ Brătulescu s-a impus fără să piardă vreun set, trecând de Michalis Sakellaridis (Grecia), cu 6-1, 6-4, Athanasios Spyropoulos (Grecia), cu 6-0, 6-4, Jordan Decloet (Belgia), cu 6-3, 7-6, Mihailo Popovic (Serbia, cap de serie nr. 4), cu 6-3, 6-2, şi Alexandros Skorilas (Grecia, cap de serie nr. 3), cu 6-1, 6-2. Tot în proba de simplu băieţi, Alexander Gima (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Daniel Dragu), cap de serie nr. 5, a ajuns până în sferturile de finală. În proba de dublu băieţi, Gima şi Ewen Lumsden (Marea Britanie) au disputat finala, fiind învinşi, cu 6-4, 6-2, de cuplul format din Filip Jianu şi Filippo Moroni (Italia), cap de serie nr. 1.

În întrecerea fetelor, Sabina Dadaciu (CS Samtronic, antrenor Daniel Dragu), cap de serie nr. 4, s-a oprit în faza sferturilor de finală, iar Gloria Ioana Mihu (CS Samtronic, antrenor Daniel Dragu) a fost eliminată în turul secund. În schimb, Mihu a fost prezentă în semifinale la dublu, alături de Linda Alessi, dar cele două au cedat în faţa principalelor favorite, Vasiliki Karvouni şi Natalia Nikolopoulou (ambele din Grecia), retrăgându-se la scorul 6-6 în primul set, din cauza unei accidentări.