Test dificil pentru FC Viitorul

Fotbal / Liga 1, play-off, etapa a 5-a

Sport 08 Aprilie 2017 / 16:18 654 accesări
Florinel Coman nu a mai repetat joi seară prestația foarte bună din prima repriză a meciului cu Astra, dar se poate revanșa la Cluj-Napoca

Etapa a cincea a play-off-ului Ligii 1 la fotbal programează duminică, de la ora 18.00 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV), întâlnirea dintre formațiile CFR Cluj și FC Viitorul, un duel între echipele aflate pe podium. Formația constănțeană va aborda partida de la Cluj-Napoca cu dorința de a recupera punctele pierdute în etapa trecută, pe teren propriu, când a cedat, scor 0-1, în meciul cu CS Universitatea Craiova.

Managerul tehnic al Viitorului, Gheorghe Hagi, consideră confruntarea de duminică una care se anunță dificilă, mai ales că și clujenii vor să uite cât mai repede înfrângerea din runda precedentă, 0-2 cu Dinamo București.

„Vom întâlni o echipă care atacă pozițional bine, care atacă rapid, puternică, bună la faze fixe. O deplasare foarte grea. Ne așteaptă de acum încolo trei deplasări. Va depinde foarte mult ce facem în aceste trei deplasări. Dacă vom fi competitivi și ne creăm șansa ca să câștigăm, atunci bine. O să fie greu. În fotbal nu pot să vorbesc dinainte. Mergem să jucăm, să ne batem. Vom vedea ce va fi. Mergem să jucăm pentru cele trei puncte, dar ca să bați CFR-ul acolo trebuie să joci foarte bine”, a declarat Gică Hagi.

Programul jocurilor din etapa a cincea a play-off-ului - duminică, ora 18.00: CFR Cluj - FC VIITORUL, ora 20.30: CS U. Craiova - Fotbal Club FCSB; luni, ora 20.30: Astra Giurgiu - Dinamo București. Meciurile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV.

Clasament play-off: 1. FCSB 33p (golaveraj: 8-4), 2. FC VIITORUL 33p (5-3), 3. CFR 28p (7-7), 4. Craiova 27p (2-4), 5. Dinamo 26p (3-2), 6. Astra 23p (3-8).