Teste reuşite pentru handbaliştii tricolori

Sport 29 Decembrie 2008 / 00:00 686 accesări

După cîteva zile de vacanţă, componenţii lotului naţional de handbal masculin al României au revenit pe 26 decembrie în cantonament, pregătind participarea la turneul final al Campionatului Mondial, programat în perioada 16 ianuarie - 1 februarie 2009, în Croaţia. Elevii lui Aihan Omer nu au rămas decît o zi la Reşiţa, plecînd sîmbătă în Serbia, pentru o “dublă” amicală cu reprezentativa din ţara vecină. Prima partidă a avut loc sîmbătă, la Belgrad, în faţa unei asistenţe impresionante, 5.000 de spectatori. Tehnicianul român a început partida cu o formulă de joc în care s-au regăsit doi jucători de la HCM Constanţa, Ionuţ Stănescu şi George Buricea. Portarul Mihai Popescu l-a înlocuit în repriza a doua pe Stănescu, iar Florin Nicolae, Laurenţiu Toma şi Mihai Timofte au fost şi ei utilizaţi pe parcursul meciului. Omer a trimis în teren următorul “şapte”: Stănescu (portar), Ghionea (extremă dreapta), Iacob (căpitan, inter dreapta), Stavrositu (conducător de joc), Petrea (inter stînga), Buricea (extremă stînga) şi Pîrîianu (pivot). Dornici să obţină un rezultat favorabil, tricolorii au început în forţă, reuşind să conducă formaţia gazdă, chiar şi la două goluri diferenţă, 15-13 în min. 20. Încurajaţi de fani, sîrbii au revenit însă în finalul primei reprize şi au intrat la cabine cu un avantaj minim, 21-20. Mai mult, în debutul mitanului secund s-au distanţat la patru goluri, 26-22, dar românii au reuşit să revină şi au preluat conducerea, 27-26. Sîrbii au profitat de dorinţa lui Omer de a rula întreg lotul şi au refăcut avantajul de patru goluri, 34-30, cu un sfert de oră înaintea finalul partidei. Ultimele minute le-au aparţinut oaspeţilor, dar Pîrîianu şi compania nu au mai putut recupera diferenţa, cedînd cu 38-40 în faţa uneia dintre candidatele la o medalie la CM. Golurile tricolorilor au fost reuşite de Ghionea 9 (3 din 7m), Pîrîianu 8, Buricea 5, Sandu Iacob 4, Petrea 4, Irimescu 2, Toma 2, Stavrositu, Nicolae, Timofte şi Cozma - cîte unul. Printre jucătorii folosiţi de Aihan Omer s-au numărat şi şase componenţi ai liderului Ligii Naţionale, HCM Constanţa, portarii Ionuţ Stănescu şi Mihai Popescu, George Buricea, Laurenţiu Toma, Mihai Timofte şi Florin Nicolae. Aseară, în al doilea joc, la Niş, Serbia a dispus, cu 34-33, de România, după ce la pauză echipa noastră a condus cu 17-16. “A fost un meci mai bun decît cel de sîmbătă şi sînt mulţumit de nivelul de joc pe care l-au arătat băieţii”, a declarat Omer.