Trei puncte prețioase pentru CSU Neptun

Handbal (f) / Liga Națională, etapa a 11-a: CSU NEPTUN CONSTANȚA - U. CLUJ 33-28

Sport 03 Noiembrie 2014 / 00:00 688 accesări

Obiectiv îndeplinit pentru CSU Neptun Constanța în etapa a 11-a a Ligii Naționale de handbal feminin, echipa antrenată de Ion Crăciun și Florin Caza câștigând, cu scorul de 33-28 (19-11), partida disputată ieri, pe teren propriu, cu Universitatea Cluj. Chiar dacă Ion Crăciun se aștepta la un meci foarte echilibrat, împotriva unei formații care în urmă cu doi-trei ani devenea vicecampioana țării, întâlnirea a fost la discreția handbalistelor de pe litoral. Cu o apărare sigură, cu interi mult mai eficienți pe faza ofensivă, CSU Neptun s-a distanțat rapid: 13-4 - în min. 18 și apoi 16-6 - în min. 24. Clujul a revenit pe tabelă în finalul primelor 30 de minute, la cabine intrându-se totuși cu un avans de opt goluri pentru Constanța, scor 19-11. Oaspetele nu au avut puterea să revină amenințător pe tabelă în actul secund, chiar dacă Neptunul a avut și momente mai puțin bune. Petrescu a continuat să ofere siguranță, apărând inclusiv două aruncări de la 7 m, Enescu și-a confirmat încă o dată statutul de lider al echipei, iar în final, CSU Neptun s-a impus cu 33-28, deși a condus chiar și cu douăsprezece goluri pe tabelă, 30-18 - în min. 50.

„Mă așteptam la un meci mai greu, pentru că se întâlneau două echipe cu probleme mari și cu mare nevoie de puncte. Fetele s-au mobilizat extraordinar în ambele reprize. Agresivitatea din prima repriză în apărare ne-a dat voie să ne distanțăm pe tabelă, pentru că în ultimele treizeci de minute am primit prea multe goluri”, a declarat antrenorul Ion Crăciun. Pentru CSU Neptun au evoluat: Petrescu și Constantin - portari, Tămaș și Mărginean - câte 8g, Toma și Enescu - câte 5g, Ivan 3g, Bărbos și Iovănescu - câte 2g, Orșivschi, Bokaric, Strahan și Căldare.

Celelalte rezultate ale etapei: HCM Baia Mare - HC Zalău 30-24, Cetate Deva - SCM Craiova 21-23, Corona Brașov - Unirea Slobozia 33-23, CSM Ploiești - Mureșul Tg. Mureș 24-23, HCM Roman - HC Dunărea Brăila 25-24. Partida HCM Rm. Vîlcea - CSM București a avut loc aseară, după închiderea ediției. Clasament: 1. HCM Baia Mare 30p (golaveraj: 340-245), 2. SCM Craiova 30p (249-212), 3. Corona Brașov 26p, 4. CSM București 23p*, 5. Roman 20p, 6. Brăila 18p, 7. Zalău 13p, 8. Slobozia 12p (262-296), 9. CSM Ploiești 12p (249-284), 10. Rm. Vîlcea 11p, 11. Deva 10p, 12. CSU NEPTUN CONSTANȚA 9p, 13. Cluj 8p, 14. Tg. Mureș 0p. (*echipa CSM București a fost penalizată cu un punct - nerespectare regulament).