Ultimul minut

Sport 23 Noiembrie 2009 / 00:00 719 accesări

VICTORY TEAM ŞI-A ASIGURAT TITLUL MONDIAL

După Abu Dhabi Grand Prix situaţia în fruntea clasamentului s-a simplificat serios - Victory Team şi-a asigurat titlul mondial! Pentru că numai două bărci mai pot cuceri titlul mondial înaintea ultimei etape - Fazza şi Victory 1, echipiere la Victory Team. După ce s-a impus clar vineri, Fazza a cîştigat mult mai greu sâmbătă, reuşind al şaselea succes al sezonului. Cursa a început furtunos, cu toate bărcile furînd startul, exceptînd pe Maritimo 11! Dar barca de la Antipozi n-a reuşit să fructifice acest avantaj (toate celelalte au avut tur de penalizare), abandonînd după numai patru tururi, aşa cum o făcuse şi vineri! Fazza şi Victory 1 s-au duelat pentru victoria în cursă, care a revenit campioanei mondiale en titre. Clasamentul celei de-a doua curse de la Abu Dhabi: 1. Fazza - A Al Zafeen (UAE) / N Bin Hendi (UAE) în 41.47,60; 2. Victory 1 - M Al Mehairi (UAE) / JM Sanchez (Fra) la 00.13,18; 3. Welmax - K Selmer (Nor) / J Tandberg (Nor) la 00.26,86; 4. Sea Dubai-C.A.M. - A Al Hameli (UAE) / G Carpitella (Ita) la 01.00,69; 5. Foresti & Suardi-Roscioli Hotels - R Lo Piano (Ita) / G Montavoci (Ita) la 4 tururi. Maritimo 11, Giorgioffshore şi Victory 7 nu au terminat cursa şi nu au fost clasate. Clasament general după cinci etape: 1. Fazza - 133p; 2. Victory - 125p; 3. Welmax 90 - 76p; 4. Maritimo 11 - 56p; 5. Foresti & Suardi-Roscioli Hotels 8 - 53p; 6. Sea Dubai-C.A.M - 44p; 7. Giorgioffshore 18 - 43p; 8. Victory 7 - 38p; 9. Qatar 96 - 15p; 10. Maritimo 12 - 12p; 11. Qatar 95 - 4p.

BRAZILIA CONDUCE ÎN CUPA INTERCONTINENTALĂ LA VOLEI MASCULIN

“World Grand Champions Cup” la volei masculin, competiţie în care evoluează campioanele fiecărui continent plus Japonia, ţara organizatoare, a continuat la Nagoya cu partidele etapelor a 3-a şi a 4-a. Rezultate: Brazilia - Polonia 3:0; Cuba - Egipt 3:2; Japonia - Iran 3:2; Brazilia - Egipt 3:0; Polonia - Iran 3:1; Cuba - Japonia 3:0. Clasament: 1. Brazilia 8p; 2. Cuba 7p (setaveraj: 11:6); 3. Japonia 7p (9:8); 4. Iran 5p (7:11); 5. Polonia 5p (6:10); 6. Egipt 4p. Programul de astăzi (ultima etapă): Cuba - Iran; Polonia - Egipt; Brazilia - Japonia.

LIPNIŢA - MUNICIPAL CONSTANŢA, FINALA CUPEI “MĂRII NEGRE“ LA FOTBAL

Sâmbătă, la Băneasa, s-au disputat semifinalele ediţiei a II-a a Cupei “Mării Negre“ la fotbal, în urma cărora Lipniţa şi Municipal Constanţa au obţinut calificarea în marea finală a competiţiei. În prima partidă, Lipniţa a trecut de una dintre favoritele turneului, Ostrov (câştigătoarea primei ediţii), cu 6-5, după executarea loviturilor de la 11m, după ce la finalul celor 90 de minute de joc scorul a fost egal, 1-1. Tot la loteria penalty-urilor a obţinut calificarea şi Municipal care s-a impus, cu 5-3, în faţa celor de la Băneasa, după ce la finalul timpului regulamentar scorul fusese 1-1. În finala mică se vor întâlni Ostrov şi Băneasa, iar câştigătoarea celei de-a doua ediţii a Cupei “Mării Negre“ se va decide între Municipal şi Lipniţa. Cele două finale vor avea loc la sfârşitul acestei săptămâni.

PREMIERĂ ÎN ISTORIA OINEI MODERNE

Federaţia Română de Oină (FRO) şi Asociaţia Judeţeană de Oină Constanţa au organizat la finalul săptămânii trecute, la Constanţa, al doilea curs anual de formare şi perfecţionare al antrenorilor de oină din ţară. Finanţat de MTS, DSJ Constanţa şi Consiliul Judeţean Constanţa, cursul s-a bucurat de o numeroasă participare, fiind prezenţi 35 de antrenori. “Am fost încântat să văd că participanţii au fost interesaţi de temele propuse şi au fost interactivi. Este o dovadă că astfel de cursuri sunt necesare şi federaţia face eforturi pentru a le organiza în condiţii cât mai bune. Suntem foarte aproape de a marca o nouă premieră în istoria oinei moderne şi anume competiţia fetelor. Lucrăm deja la finalizarea variantei feminine, care va fi reprezentată pentru început de trei formaţii, una fiind cu certitudine echipa din Rasova, în judeţul Constanţa. Vom pune accent pe dezvoltarea regională a oinei prin organizarea unor competiţii gen Cupa Dobrogei, Cupa Olteniei, Cupa Munteniei, Cupa Moldovei, Cupa Banatului şi Cupa Transilvaniei”, a spus preşedintele FRO, Nicolae Dobre. La final, participanţii au primit câte un certificat de absolvire a cursului.

RCJ FARUL, LOCUL 5 ÎN PRIMA ETAPĂ A CN DE RUGBY ÎN 7

Campioana României la rugby în 7, RCJ Farul Constanţa, a terminat pe locul 5 la finalul primei etape a CN care s-a desfăşurat, sâmbătă şi duminică, la Cluj. Cu mulţi jucători tineri în lot, formaţia pregătită de Bruce Hodder a înregistrat în grupă următoarele rezultate: 27-7 cu Constructorul Cleopatra, 0-15 cu CSM Baia Mare, 7-28 cu U. Cluj, 24-19 cu Olimpia Bucureşti şi 14-5 cu Arad. În partidele de clasament, RCJ Farul a dispus, cu 17-12, de Iaşi şi cu 20-5 de Petroşani. Cosntructoru Cleopatra, a terminat competiţia pe locul 12, ultimul, fiind învinsă în toate partidele: 7-27 cu Farul, 5-43 cu Baia Mare, 0-40 cu Olimpia, 5-17 cu Arad şi 0-38 cu Cluj - în Grupa A; 0-38 cu Timişoara şi 0-33 cu Suceava - în partidele de clasament. Prima etapă a CN de rugby în 7 a fost câştigată de Steaua, urmată în clasament de Dinamo, Baia Mare şi U. Cluj. Următoarea etapă va avea loc în luna martie a anului viitor, la Constanţa.

REZULTATE DIN LIGA A II-A, SERIA A 2-A LA FOTBAL

Rezultate înregistrate în etapa a 15-a din Liga a II-a la fotbal, Seria a II-a: FC Silvania - FC Bihor 1-0; CSM Rm. Vâlcea - Gaz Metan CFR Craiova 2-2; Dacia Mioveni - FC Baia Mare 0-0; Drobeta Tr. Severin - Mureşul Deva 2-0; U. Cluj - FC Argeş 2-0; Jiul Petroşani - Minerul Lupeni 2-0; Arieşul Turda - FCM Tg. Mureş 1-1; UTA - CS Otopeni 1-0. Fortuna Covaci a stat. Clasament: 1. FC Argeş 28p; 2. UTA 27p; 3. Cluj 26 (golaveraj: 22-9); 4. Tg. Mureş 26p (20-11); 5. Mioveni 25p; 6. Jiul 22p; 7. Otopeni 20p*; 8. Rm. Vîlcea 18p (24-18); 9. CFR Craiova 18p (18-18); 10. Silvania 18p (14-20); 11. Tr. Severin 17p; 12. Baia Mare 16p; 13. FC Bihor 14p; 14. Turda 13p (16-21); 15. Lupeni 13p (9-14); 16. Deva 12p; 17. Covaci 5p (* - CS Otopeni este penalizată cu 3 puncte, deoarece nu şi-a îndeplinit baremul în Liga I în sezonul trecut).

CHIVU, INTEGRALIST LA INTER

Internaţionalul român Cristian Chivu a fost integralist în partida pe care echipa sa, Internazionale Milano, a câştigat-o sâmbătă, scor 3-1 (Milito 22, Balotelli 41, Cambiasso 72 / Zalayeta 23), la Bologna, într-un meci din etapa a 13-a. Cu această victorie, Inter s-a distanţat în clasamentul din Serie A, având 32 de puncte acumulate, opt mai mult decât Juventus Torino, care a jucat aseară cu Udinese.

ŞAHTIOR DONEŢK, UMILITĂ DE DINAMO KIEV

Formaţia pregătită de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a pierdut, cu 0-3 (Milevski 45, 54, Iarmolenko 61), meciul disputat sâmbătă, în deplasare, contra lui Dinamo Kiev, în etapa a 14-a a primei ligi ucrainene. Raţ a fost titular la Şahtior, fiind înlocuit, în min. 62, în timp ce Ghioane a fost introdus la Dinamo Kiev în min. 72. În clasament conduce Dinamo Kiev, cu 35p (13j), urmată de Şahtior, cu 28p (13j). „Îmi cer scuze suporterilor noştri pentru evoluţie. Sincer, îmi este ruşine. N-am văzut niciodată echipa jucând atât de prost. Dinamo merită felicitări. A ştiut să reziste în primele 20 de minute, când am dominat, apoi a profitat de greşelile noastre”, a declarat Mircea Lucescu.

RUBIN KAZAN, CAMPIOANA RUSIEI PENTRU A DOUA OARĂ CONSECUTIV

Echipa Rubin Kazan a câştigat campionatul Rusiei, pentru a doua oară consecutiv, după remiza înregistrată sâmbătă, în meciul de pe teren propriu cu Zenit Sankt-Petersburg, scor 0-0. Cu o etapă înainte de finalul campionatului, Rubin are 60 de puncte, în timp ce Spartak Moscova, clasată pe locul 2, are 55p.

MEXICANUL EDGAR SOSA A PIERDUT TITLUL MONDIAL WBC LA SEMI-MUSCĂ

Filipinezul Rodel Mayol a câştigat, sâmbătă seară, titlul mondial WBC la categoria semi-muscă, după ce a reuşit să-l învingă pe mexicanul Edgar Sosa, care deţinea acest titlu din anul 2007. Meciul dintre cei doi a avut loc în localitatea Tuxtla Guttierrez din Mexic, iar filipinezul a reuşit să se impună lejer, arbitrul oprind jocul în repriza a doua. Astfel, Mayol a fost declarat câştigător prin inferioritatea adversarului. Mayol a câştigat primul titlu mondial din carieră, aceasta fiind a cincea sa tentativă. Filipinezul a mai boxat în alte patru meciuri pentru centuri mondiale ale diferitelor divizii, dar de fiecare dată a fost învins. De partea cealaltă, Edgar Sosa deţinea titlul mondial WBC la semi-muscă din luna aprilie a anului 2007, iar de atunci el reuşise să îl apere cu succes de 11 ori.