Ultimul minut

Sport 27 Ianuarie 2007 / 00:00 624 accesări

Rapid - FC Argeş şi Steaua - Oţelul Galaţi, în sferturile de finală ale Cupei României

Rapid - FC Argeş şi Steaua Bucureşti - Oţelul Galaţi sînt două din meciurile care vor avea loc în sferturile de finală ale Cupei României, s-a stabilit, vineri, în urma tragerii la sorţi de la Casa Fotbalului. Programul complet al sferturilor de finală ale Cupei României este următorul: Steaua Bucureşti - Oţelul Galaţi, Rapid Bucureşti - FC Argeş, Pandurii Tg. Jiu - FC Naţional şi Poli Timişoara - Poli Iaşi. Prima echipă va fi organizatoarea meciului. Meciurile sînt programate să aibă loc în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe teren neutru, în zilele de 27 şi 28 februarie, cu începere de la ora 14.00, cu excepţia partidelor televizate. Programul partidelor (data, ora, localitatea, stadionul) va fi stabilit de Comitetul de Urgenţă al FRF în funcţie de calendarul competiţional al Ligii I şi va fi comunicat la 31 ianuarie.

Chivu s-a remarcat în meciul de Cupă cu AC Milan

Cristian Chivu a fost desemnat de cotidianul “L'Unione Sarda” şi site-ul goal.com unul dintre cei mai buni jucători în meciul pe care AS Roma l-a terminat la egalitate, scor 2-2, cu AC Milan, în prima manşă a semifinalelor Cupei Italiei. Internaţionalul român, deşi a greşit la primul gol al milanezilor, marcat de brazilianul Oliveira, a primit nota 6,5, la fel ca şi coechipierii săi David Pizarro şi Simone Perrotta. Cel mai bun jucător de pe teren a fost considerat suedezul Christian Wilhelmsson, adus de Roma de la FC Nantes, care a primit nota 7.

Suporterii echipei UTA Arad, implicaţi în incidente în Ungaria

Un grup de suporteri ai echipei UTA Arad, care s-au deplasat, vineri, în Ungaria, pentru a asista la meciul amical dintre formaţia antrenată de Marius Lăcătuş şi DVSC Debrecen, încheiat la egalitate, 4-4, a fost implicat în două altercaţii cu susţinătorii grupării gazdă, în urma cărora poliţia a aplicat mai multe amenzi. Prima ciocnire dintre fani a avut loc la intrarea românilor în oraşul ungar, cînd cei aproximativ 150 de susţinători arădeni, membri ai facţiunilor “Red Fighters” şi “Spezza Ultra” din galeria echipei UTA, au fost provocaţi de grupuri de simpatizanţi ai formaţiei gazdă. Un al doilea incident s-a produs la intrarea în Complexul Sportiv “Nagyherdo”, pentru dispersarea celor două galerii fiind nevoie de intervenţia poliţiei, care a reţinut şi amendat cîţiva fani arădeni.