Ultimul minut

Sport 24 Martie 2014 / 00:00 748 accesări

FLORIN MARIN ÎN LOCUL LUI ISĂILĂ, LA ASTRA

Daniel Isăilă şi-a reziliat contractul cu Astra Giurgiu, după şedinţa de sâmbătă dimineaţă avută cu oficialii grupării. Isăilă se afla pe banca tehnică a Astrei din aprilie 2013. Noul antrenor al formaţiei din Giurgiu este Florin Marin, care a mai pregătit în cariera sa şi echipa FC Farul Constanţa. În vârstă de 60 de ani, Florin Marin este, din 2011, asistentul lui Victor Piţurcă la echipa naţională. Florin Marin a mai antrenat-o pe Astra în sezonul 2002-2003, iar acum a semnat un contract pînă în vară, cu opţiune de prelungire. Astra a confirmat sâmbătă, pe site-ul oficial, finalul colaborării cu tehnicianul Daniel Isăilă, precizând că postul de antrenor principal va fi preluat de Florin Marin.

LIGA A II-A LA FOTBAL

Rezultatele partidelor din etapa a 18-a a Seriei a 2-a din Liga a II-a la fotbal - vineri: Gloria Bistriţa - UTA 1-3, FC U. Craiova - CS Mioveni 2-3, Olimpia Satu Mare - FC Olt 0-1; sâmbătă: Metalul Reşiţa - CSM Rm. Vâlcea 1-0, ASA Tg. Mureş - FC Bihor 0-1, CS U. Craiova - Minerul Motru 6-0. Clasament: 1. CS U. Craiova 35p, 2. CSM Rm. Vâlcea 32p, 3. ASA Tg. Mureş 28p (golaveraj: 17-10), 4. Metalul Reşiţa 28p (20-16), 5. FC Olt 27p.

NAŢIONALA UNDER 17 A ROMÂNIEI, LA TURNEUL DE ELITĂ

Naţionala de fotbal Under 17 a României va participa, în perioada 24-29 martie, la Turneul de Elită din Scoţia, în urma căruia prima clasată se va califica la turneul final al Campionatului European Under 17, care va avea loc, în perioada 9-21 mai, în Malta. Programul României în Grupa a 6-a - 24 martie, ora 14.00: România - Belgia; 26 martie, ora 14.00: România - Bosnia & Herţegovina; 29 martie, ora 17.00: Scoţia - România. Pentru aceste partide, antrenorii Dumitru Uzunea şi Constantin Gîlcă au convocat şi şase jucători de la Academia de Fotbal “Gheorghe Hagi”: Arpad Tordai, Cristian Manea, Dragoş Nedelcu, Dan Panait, Alexandru Stoica şi Robert Grecu.

DOUĂ ÎNFRÂNGERI PENTRU ROMÂNIA U19, LA FOTBAL FEMININ

Reprezentativa feminină de fotbal Under 19 a României a fost învinsă, sâmbătă, cu 1-0, de echipa Israelului, în al doilea meci susţinut în turneul Kuban Spring, care se desfăşoară la Soci, informează frf.ro. În min, 6, România a ratat o lovitură de la 11 metri. Joi, România a fost învinsă de Rusia cu 2-0. Ultima partidă a tricolorelor în faza grupelor la turneul de la Soci va fi cea împotriva Azerbaidjanului, programată astăzi.

RUSESCU, UN NOU GOL PENTRU SPORTING BRAGA

Fotbalistul echipei Sporting Braga, Raul Rusescu, a înscris un gol în meciul terminat la egalitate vineri seară, în deplasare, scor 1-1, cu formaţia Rio Ave, în etapa a 24-a a campionatului Portugaliei. Rusescu, care a evoluat tot meciul în echipa oaspete, a marcat din penalty, în min. 66, după ce formaţia gazdă a deschis scorul prin Marcelo, în min. 55.

MAXIM, DECISIV PENTRU STUTTGART

Fotbalistul echipei VfB Stuttgart, Alexandru Maxim, a înscris, sâmbătă, unicul gol al meciului câştigat pe teren propriu, scor 1-0, în faţa formaţiei Hamburger SV, în etapa a 26-a a campionatului Germaniei. Maxim, care a intrat pe teren în minutul 63, a marcat în minutul 69. Hamburger SV a jucat în inferioritate numerică din minutul 53, când a fost eliminat Calhanoglu.

CONTRA A FOST ÎNVINS ÎN SPANIA

Formaţia Getafe, antrenată de Cosmin Contra, a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 1-0, de echipa Athletic Bilbao, într-un meci contând pentru etapa a 29-a a campionatului Spaniei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Susaeta, în minutul 40. La Getafe, Ciprian Marica a fost integralist şi a primit un cartonaş galben în minutul 37.

SĂPUNARU A FOST ELIMINAT LA MECIUL GRANADA - ELCHE

Fotbalistul echipei Elche, Cristian Săpunaru, a fost eliminat sâmbătă, la meciul pierdut în deplasare, scor 0-1, în faţa formaţiei Granada, în etapa a 29-a a campionatului Spaniei. Săpunaru, care a fost titular la oaspeţi, a văzut un prim cartonaş galben în minutul 12, iar în minutul 70 l-a primit pe al doilea şi a fost eliminat. Golul a fost marcat de Brahimi, în minutul 62. Imediat după eliminarea lui Săpunaru, Granada a ratat un penalty, prin Fran Rico.

ŞAHTIOR DONEŢK A PIERDUT ACASĂ DUPĂ MAI BINE DE DOI ANI

Formaţia Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de echipa Dnepr Dnepropetrovsk, într-un meci din etapa a 19-a a campionatului Ucrainei. Golurile au fost marcate de Fedeţki (45) şi Matheus (83). De doi ani şi cinci luni nu mai câştigase nimeni la Doneţk în campionat, Şahtior reuşind în acest interval 27 de victorii şi trei egaluri. Şahtior este în continuare lider în clasament, cu 41 de puncte, cu două mai multe faţă de Dinamo Kiev şi trei faţă de Dnepr, care însă are un meci în minus.

DINAMO MOSCOVA A REMIZAT PE TEREN PROPRIU

Formaţia Dinamo Moscova, antrenată de Dan Petrescu, a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut duminică, pe teren propriu, în compania echipei Rubin Kazan, în etapa a 22-a a campionatului Rusiei. La Dinamo Moscova, George Florescu a fost rezervă. Echipa lui Dan Petrescu se află pe locul 4 în clasamentul campionatului rus, cu 40 de puncte.

PATRU AVIOANE PRIVATE PENTRU DEPLASAREA FAMILIEI LUI CRISTIANO RONALDO LA CM

Internaţionalul portughez Cristiano Ronaldo se va deplasa în Brazilia, pentru turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din acest an, împreună cu colegii săi din naţionala Portugaliei, dar alături de el, la competiţia internaţională vor fi şi membri ai familiei sale, care vor face deplasarea cu patru avioane private. „Naţionala Portugaliei va sosi la Campinas în data de 7 iunie. Alături de aeronava cu echipa, va sosi şi un avion cu 200 de jurnalişti portughezi. De asemenea, familia lui Cristiano Ronaldo va veni cu patru avioane private”, a declarat colonelul Ary Bertolino, reprezentant al Forţelor Aeriene Braziliene. Portugalia va evolua la CM în Grupa G, alături de Germania, SUA şi Ghana.

FIFA A ÎNREGISTRAT VENITURI DE 1,386 MILIARDE DE DOLARI ÎN 2013

FIFA a înregistrat în 2013 venituri de 1,386 miliarde de dolari, care i-au permis să realizeze un beneficiu net de 72 milioane de dolari (52,21 milioane euro), a anunţat secretarul general Jerome Valcke. Veniturile forului care conduce fotbalul mondial nu au fost niciodată atât de ridicate, trecând de la 1,166 miliarde în 2012 la 1,386 miliarde anul trecut, adică mai bine decât în 2010, anul Campionatului Mondial din Africa de Sud, în care s-a ajuns la 1,291 miliarde dolari. În paralel, cheltuielile, din care aproape trei sferturi sunt sume investite în dezvoltarea fotbalului, au progresat de asemenea, cifrându-se anul trecut la 1,314 miliarde dolari. Astfel, beneficiul de 72 milioane dolari este inferior celui de 89 milioane înregistrat în 2012. FIFA este, mai ales, satisfăcută de faptul că a putut să-şi crească rezervele, care au ajuns acum la 1,432 miliarde dolari, ceea ce îi permite să facă faţă unor situaţii imprevizibile.

WENGER, UMILIT LA MECIUL CU NUMĂRUL 1.000 LA ARSENAL

Antrenorul Arsene Wenger, al cărui contract expiră la finalul lunii iunie, a anunţat că nu există „nicio incertitudine” în privinţa viitorului său la Arsenal Londra. „Angajamentul meu este total. Vreau să rămân aici. Nu trebuie să existe nicio incertitudine în privinţa dorinţei mele de a rămâne la Arsenal”, a declarat Wenger, în vârstă de 64 de ani, aflat la Arsenal de 18 ani. Noul contract „va fi finalizat curând”. „Dar mai întâi vreau să mă concentrez asupra finalului sezonului”, a mai spus tehnicianul francez. Arsene Wenger a bifat, sâmbătă, meciul cu numărul 1.000 pe banca tehnică a formaţiei Arsenal Londra, în întâlnirea din deplasare cu Chelsea Londra, din Premier League. Din păcate pentru Wenger, acest meci a fost unul cu ghinion, Arsenal cedând fără drept de apel în duelul cu Chelsea, scor 0-6 (Eto’o 5, Schürrle 7, Hazard 17-pen., Oscar 42, 66, Salah 71), trupa lui Jose Mourinho surclasându-i pe “tunari”. În precedentele 999 de meciuri pe banca lui ARsenal, Wenger a obţinut 579 de victorii, 223 de egaluri şi 197 de înfrângeri, echipa sa înscriind 1.845 de goluri şi primind 961. În anul 2003, ca urmare a contribuţiei la dezvoltarea fotbalului englez, Wenger a primit titlul de ofiţer al Imperiului Britanic din partea reginei Elisabeta a II-a, suporter al echipei Arsenal. Sub conducerea lui Wenger, Arsenal a cucerit titlul de trei ori (1997/1998, 2001/2002, 2003/2004) şi Cupa Angliei de patru ori (1997/1998, 2001/2002, 2002/2003 şi 2004/2005). În Liga Campionilor, Arsenal a pierdut în 2006, la Paris, finala competiţiei, cu scorul de 1-2, în faţa echipei FC Barcelona, aceasta fiind cea mai bună performanţă pe plan internaţional din cariera lui Wenger. Totodată, cu Wenger pe banca tehnică, Arsenal a pierdut în 2000, la Copenhaga, după executarea loviturilor de departajare, finala Cupei UEFA, în faţa formaţiei Galatasaray Istanbul, la care evoluau Gheorghe Hagi şi Gheorghe Popescu.

GIBBS, ELIMINAT GREŞIT ÎN MECIUL CHELSEA - ARSENAL

Fotbalistul echipei Arsenal Londra, Kieran Gibbs, a fost eliminat sâmbătă, la meciul cu Chelsea, deşi cel care ar fi trebuit să primească un cartonaş roşu la faza respectivă era Alex Oxlade-Chamberlain. Gibbs a fost eliminat de centralul Andre Marriner în minutul 16, după un henţ în careu al lui Oxlade-Chamberlain. În momentul eliminării, Chelsea conducea cu scorul de 2-0. Gibbs a protestat, spunând că nu el a comis henţ, iar Oxlade-Chamberlain i-a spus arbitrului că el a fost cel care a atins mingea cu mâna, dar centralul şi-a menţinut decizia de eliminare şi de acordare a unui penalty. „Unul dintre colegii noştri de la televiziune a discutat la pauză cu centralul Andre Marriner, iar acesta a recunoscut că a greşit şi că a eliminat alt jucător decât cel care ar fi trebuit: pe Gibbs în locul lui Oxlade-Chamberlain”, a declarat John Southall, reporter al BBC Radio 5.

ALEGERI PENTRU PREŞEDINŢIE LA BAYERN MUNCHEN PE 2 MAI

Alegerile pentru funcţia de preşedinte al clubului Bayern München vor avea loc la 2 mai, a anunţat conducerea grupării bavareze. Favorit pentru a-i succede lui Uli Hoeness este actualul preşedinte interimar Karl Hopfner. De asemenea, pentru funcţia de preşedinte ar putea candida şi Paul Breitner, fost fundaş al echipei germane. Fostul preşedinte al Bayern München, Uli Hoeness, a fost condamnat, săptămâna trecută, la trei ani şi jumătate de închisoare cu executare pentru fraudă fiscală de peste 27 de milioane de euro. Acest caz a apărut anul trecut, când presa germană a scris că Hoeness a ascuns importante sume de bani în Elveţia. El s-a autodenunţat Fiscului german. Uli Hoeness, în vârstă de 61 de ani, a fost pus sub acuzare pentru evaziune fiscală în data de 30 iulie 2013.

LOKEREN A CÂŞTIGAT CUPA BELGIEI

Formaţia Lokeren a câştigat Cupa Belgiei pentru a doua oară în istorie, după ce a învins sâmbătă seară, cu scorul de 1-0, echipa Zulte-Waregem, într-un meci disputat pe stadionul „Roi Baudouin“ din Bruxelles. Alexander Scholz a marcat unicul gol al meciului, în minutul 59. La partidă a asistat şi jucătorul formaţiei Chelsea, Eden Hazard, venit să-şi încurajeze fratele, Thorgan, care evoluează la Zulte-Waregem. Lokeren a mai câştigat Cupa Belgiei şi în 2012.

HEINZE SE VA RETRAGE DIN ACTIVITATE LA FINALUL SEZONULUI

Fostul internaţional argentinian Gabriel Heinze, component al echipei Newell’s Old Boys, a anunţat, vineri, că se va retrage din activitate la finalul acestui sezon. „Trebuie să vă spun că la finalul acestui sezon nu voi mai fi jucătorul lui Newell’s. De această dată, din nefericire, nu pot să mă împotrivesc realităţii corpului meu, care îmi propune un meci pe care nu îl pot câştiga”, a precizat fotbalistul în vârstă de 35 de ani, într-un comunicat. Heinze joacă la Newell’s din 2012. În cariera sa, el a evoluat în Europa la echipele Real Valladolid, Sporting Lisabona, Paris Saint-Germain, Olympique Marseille, Manchester United, AS Roma şi Real Madrid. Heinze a participat la ediţiile din 2006 şi din 2010 ale CM şi a câştigat aurul olimpic cu Argentina, în 2004.

MONTOYA ÎŞI PRELUNGEŞTE CONTRACTUL CU FC BARCELONA

FC Barcelona a anunţat sâmbătă, pe site-ul oficial, că a ajuns la un acord cu fundaşul Martin Montoya pentru prelungirea contractului, noua înţelegere urmând să fie valabilă până la finalul sezonului 2017-2018 şi să aibă o clauză de reziliere de 20 de milioane de euro. Contractul va fi semnat în săptămânile următoare. Montoya, jucător format la FC Barcelona, a debutat la prima echipă a grupării catalane în 2012 şi a jucat de atunci în 53 de meciuri.