Ultimul minut

Sport 13 Martie 2014 / 00:00 636 accesări

LN DE HANDBAL FEMININ

Ieri, în ultima partidă a etapei a 21-a din Liga Naţională de handbal feminin, HCM Baia Mare a învins pe teren propriu, scor 35-27, echipa Universitatea Jolidon Cluj. Clasamentul înaintea ultimei etape din sezonul regulat se prezintă astfel: 1. HCM Baia Mare 60p, 2. Corona Braşov 49p, 3. Dunărea Brăila 41p, 4. HCM Roman 40p, 5. U. Cluj 36p, 6. HC Zalău 34p, 7. CSM Bucureşti 30p, 8. Cetate Deva 24p, 9. SCM Craiova 19p, 10. CSU NEPTUN CONSTANŢA 17p, 11. CSM Ploieşti 13p, 12. HCM Rm. Vîlcea 3p.

LAURA VĂLEANU, LOCUL 5 LA JOCURILE PARALIMPICE

Laura Văleanu, singura reprezentantă a României la Jocurile Paralimpice de iarnă de la Soci, s-a clasat pe un meritoriu loc 5 în proba feminină de slalom special din cadrul concursului de schi alpin, desfăşurată ieri. Victoria a revenit germancei Andrea Rothfuss, care a devansat-o cu 6,85 secunde pe rusoaica Inga Medvedeva şi cu 7,06 secunde pe slovaca Petra Smarzova. Laura Văleanu a încheiat cele două manşe cu un timp cumulat mai slab cu 10,25 secunde decât al învingătoarei. În vârstă de 24 ani, Laura Văleanu a obţinut biletul pentru Soci graţie rezultatelor înregistrate la Campionatele Mondiale de schi alpin de la La Molina (Spania), unde s-a clasat pe locul 8 în proba de slalom special şi pe 9 la slalom uriaş. Ea a reuşit să termine pe locul 14 din 23 la slalom uriaş la Jocurile Paralimpice de la Vancouver, iar din 2012 a început să se antreneze împreună cu lotul paralimpic al Germaniei.

ROMÂNIA - SERBIA 4-7, ÎN ULTIMUL MECI DIN LIGA MONDIALĂ LA POLO

Echipa naţională de polo a României a fost învinsă marţi seară, la Bucureşti, de Serbia, cu scorul de 7-4 (2-1, 1-0, 1-2, 3-1), în ultimul meci din grupa A preliminară a Ligii Mondiale. Pentru tricolori au marcat Tiberiu Negrean 3 şi Ramiro Georgescu. În primul meci al grupei, românii au fost învinşi, în deplasare, de Rusia, cu 5-15, după care au cedat, tot în deplasare, în faţa deţinătoarei trofeului, Serbia, cu 6-18. Singura victorie a tricolorilor este cea de pe teren propriu cu Rusia, scor 13-7. România a încheiat grupa cu 3 puncte, pe ultimul loc, ratând calificarea la turneul final al competiţiei, în timp ce Serbia conduce cu 9 puncte, iar Rusia, de pe locul secund, are tot 3p. În grupa A se va mai juca meciul dintre Rusia şi Serbia, în 15 aprilie. Câştigătoarea fiecăreia dintre cele trei grupe preliminare europene se califică la turneul final, care va avea loc la Dubai, între 16 şi 21 iunie, premiile totale puse în joc fiind de 345.000 de dolari.

CIRCUITUL NURBURGRING, CUMPĂRAT CU 100 DE MILIOANE DE EURO

Circuitul Nurburgring din Germania a fost cumpărat de producătorul de piese auto Capricorn Group într-o tranzacţie care cotează proprietatea la peste 100 milioane euro, compania angajându-se la investiţii de 25 milioane euro pentru dezvoltarea complexului. Tranzacţia a fost anunţată ieri de către firma de avocatură ce administrează compania Nuburgring GmbH, aflată în insolvenţă. Proprietatea, cu o suprafaţă de 379 de hectare, a fost scoasă la vânzare anul trecut, după ce proprietarii nu au mai reuşit să plătească împrumuturile contractate pentru construcţia unor hoteluri şi a unui montagne-russe. Nurburgring, cel mai cunoscut circuit de sporturi cu motor din Germania, a fost construit în 1927 şi a găzduit peste 30 de Mari Premii de Formula 1, printre care şi cursa din 1976, când monopostul pilotat de austriacul Niki Lauda a luat foc. Nurburgring GmbH, proprietarul şi operatorul complexului, a intrat în insolvenţă în anul 2012. Anul trecut, grupul sud-coreean Hyundai Motor a investit 4,4 milioane euro la Nurburgring pentru construcţia unui centru de cercetare cu acces direct la circuit.

EUROLIGA DE BASCHET MASCULIN

Etapa a 10-a a Euroligii de baschet masculin programează astăzi primele partide - Grupa E: Fenerbahce Ulker - Unicaja Malaga, Laboral Kutxa - EA7 Emporio Armani Milano; Grupa F: CSKA Moscova - Partizan Belgrad, Maccabi Tel Aviv - Zalgiris Kaunas, FC Bayern Munchen - Real Madrid. Odată cu apropierea sferturilor de finală, fiecare partidă devine foarte importantă, mai ales în cazul echipelor aflate în luptă directă pentru primele patru poziţii din fiecare grupă. Aşa este şi meciul de la Istanbul, unde învingătoarea poate face un pas mare spre sferturi. Dacă înving astăzi, CSKA şi Real îşi asigură calificarea matematică în sferturi, pe care o pot obţine şi dacă Galata pierde mâine în Rusia.

CAMPIONUL OLIMPIC MATTHYAS MAYER, ÎNVINGĂTOR ÎN ULTIMA COBORÂRE A SEZONULUI

Austriacul Matthias Mayer, campionul olimpic de la Soci, a câştigat ieri coborârea din cadrul finalelor Cupei Mondiale de schi alpin, care au debutat în staţiunea elveţiană Lenzerheide cu o probă în care norvegianul Aksel Lund Svindal avea deja asigurat Globul de Cristal. Mayer (23 de ani), care nu câştigase până acum o etapă de Cupă Mondială, a confirmat forma magnifică graţie căreia a obţinut aurul olimpic, devansându-i cu 11 sutimi pe americanul Ted Ligety şi pe italianul Christof Innerhofer, care au împărţit locul secund. Svindal, cu titlul la coborâre deja asigurat, a terminat al cincilea, urcând provizoriu în fotoliul de lider al clasamentului general, cu 1.091 puncte, depăşindu-l pe austriacul Marcel Hirscher (1.050p), specialist în probele tehnice. În clasamentul final al Cupei Mondiale la coborâre, Svindal a totalizat 570p, fiind urmat de Hannes Reichelt (Austria) 360p şi de Erik Guay (Canada) 357p. Joi, la Lenzerheide, sunt programate cursele de Super-G, iar sâmbătă şi duminică au loc probele tehnice, slalom special şi slalom uriaş.

LARA GUT A CÂŞTIGAT COBORÂREA DE LA LENZERHEIDE

Germanca Maria Höfl-Riesch a câştigat Globul de Cristal al coborârii în Cupa Mondială de schi alpin, deşi a suferit o căzătură în ultima cursă, disputată ieri la Lenzerheide, în Elveţia. Cursa a fost câştigată de Lara Gut, fiind prima dată după 12 ani când o schioare din Elveţia învinge pe zăpada de acasă. Pentru Gut, aceasta este a noua victorie din carieră în Cupa Mondială, a şasea înregistrată în acest sezon. Podiumul de la Lenzerheide a fost completat de Elisabeth Görgl (Austria) şi de Fraenzi Aufdenblatten (Elveţia). Austriaca Anna Fenninger a încheiat pe locul 6, dar a urcat pe prima poziţie în clasamentul general, având 11 puncte în plus faţă de Höfl-Riesch, cu trei runde înainte de finalul sezonului. În clasamentul final al Cupei Mondiale la coborâre, Höfl-Riesch a totalizat 504p, fiind urmată de Fenninger 464p şi de Tina Maze (Slovenia) 409p.

GHINION FANTASTIC PENTRU MARIA HÖFL-RIESCH: SEZON ÎNCHEIAT!

Schioarea germană Maria Höfl-Riesch, care s-a accidentat în urma unei căzături în timpul probei de coborâre de ieri, de la Lenzerheide (Elveția), nu va putea disputa ultimele trei curse ale sezonului Cupei Mondiale de schi alpin, programate săptămâna aceasta, a anunţat staff-ul lotului naţional german. Germanca a fost luată cu elicopterul de pe pârtie şi acuză, se pare, o accidentare la umăr. Forfaitul Mariei înseamnă, practic, finalul luptei pentru Marele Glob de Cristal, în care se aflau numai ea şi Anna Fenninger, care o devansează acum pe schioarea germană cu 11 puncte în clasamentul general. Austriaca ar mai putea fi depăşită, teoretic, doar de Lara Gut (Elveţia), aflată la 235 puncte în urmă, şi de slovena Tina Maze, care este la 287p în spate. Ultimele trei curse ale sezonului pun în joc maximum 300 de puncte pentru o schioare, ceea ce înseamnă că sportiva în vârstă de 24 de ani poate sărbători deja primul Mare Glob de Cristal din carieră.

ÎNCEPE TURNEUL CANDIDAŢILOR LA ŞAH

Marele maestru indian Vishwanathan Anand, care a pierdut în urmă cu patru luni titlul de campion al lumii la şah în faţa norvegianului Magnus Carlsen, participă începând de astăzi la Turneul Candidaţilor de la Hanti-Mansisk (Rusia), cu speranţa că va obţine dreptul de a lupta din nou pentru coroana mondială, la sfârşitul acestui an. Turneul se va încheia în data de 1 aprilie, iar totalul premiilor se ridică la 600.000 euro. Cei opt participanţi sunt Viswanathan Anand (India, fostul campion mondial), Vladimir Kramnik (Rusia, câştigătorul Cupei Mondiale 2013), Dmitri Andreikin (Rusia, finalist al Cupei Mondiale 2013), Veselin Topalov (Bulgaria), Şahriar Mamediarov (Azerbaidjan), Levon Aronian (Armenia), Serghei Karjakin (Rusia) şi Peter Svidler (Rusia). ELO-ul mediu al turneului este de 2766. Participanţii se vor întâlni de două ori pe parcursul competiţiei, care va dura 14 runde.