Ultimul minut

Sport 12 Martie 2012 / 00:00 596 accesări

CS 2004 TOMIS CONSTANŢA, VICTORIE PRIN NEPREZENTARE

Campioana României la tenis de masă în competiţia masculină pe echipe, CS 2004 Tomis Constanţa, este ca şi calificată în finala Superligii Naţionale. Gruparea de pe litoral, care a încheiat pe primul loc sezonul regulat, în componenţa Andrei Filimon, Alexandru Cazacu, Bogdan Simion şi Alexandru Grigore, ar fi trebuit să dispute duminică, în Sala Sporturilor din Constanţa, meciul tur din cadrul semifinalelor Superligii, în compania echipei CS Ateneu Reşiţa. Din cauza problemelor financiare, oaspeţii nu au făcut deplasarea, astfel că CS 2004 Tomis s-a impus cu 5-0 prin neprezentarea adversarului. „Returul este programat pe 6 mai, la Reşiţa, dar nu se mai pune problema calificării în finală. Trebuie doar să ne prezentăm”, a spus Andrei Filimon, care se pregăteşte pentru participarea la Campionatele Mondiale pe echipe, programate la sfârşitul lunii, la Dortmund (Germania). „Continui tratamentul, după operaţia suferită în această iarnă, dar probabil că la sfârşitul acestei săptămâni voi putea să mă antrenez normal”, a adăugat Andrei Filimon.

HC ZALĂU, ÎN SEMIFINALELE CUPEI EHF

Duminică, în manşa retur a sferturilor de finală ale Cupei EHF la handbal feminin, HC Zalău a încheiat la egalitate, scor 29-29 (12-11), partida disptuată pe teren propriu cu formaţia franceză HBC Nimes. Învingătoare în manşa tur, în deplasare, scor 27-24, HC Zalău a obţinut calificarea în semifinalele competiţiei.

OLTCHIM, ÎNVINSĂ ÎN MUNTENEGRU

Aseară, în deplasare, Oltchim Rm. Vîlcea a pierdut, scor 25-31 (15-17), ultimul meci din Grupa Principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin, cu Buducnost Podgorica (Muntenegru). În cealaltă partidă a grupei: Krim Mercator - Metz Handball 28-24. Clasamentul grupei arată astfel: 1. Buducnost 12p, 2. Oltchim 7p, 3. Krim 4p, 4. Metz 1p. În Grupa Principală 1 s-au consemnat rezultatele: Larvik - Gyor 32-25 şi Itxako Navarra - FC Midtjylland 24-21. Clasament: 1. Gyor 9p, 2. Larvik 6p, 3. Itxako 5p, 4. Midtjylland 4p. Semifinalele Ligii Campionilor se vor disputa după următorul program: Gyor - Oltchim Rm. Vîlcea şi Buducnost Podgorica - Larvik.

“STEJARII“ AU PIERDUT CU GEORGIA

Sâmbătă, pe stadionul “Arcul de Triumf“ din Bucureşti, într-o partidă contând pentru Cupa Europeană a Naţiunilor, România a fost învinsă de Georgia, scor 19-13 (6-10). România a condus cu 13-6, fostul căpitan al Farului, Daniel Carpo, reuşind să înscrie un eseu, însă georgienii au întors rezultatul în repriza secundă. În celelalte două partide din CEN s-au înregistrat următoarele rezultate: Portugalia - Spania 23-17 şi Rusia - Ucraina 38-19. România va disputa următorul meci din CEN pe 17 martie, în deplasare cu Spania.

FĂRĂ MEDALII LA CM DE ATLETISM ÎN SALĂ

Viorica Ţigău s-a clasat, ieri, pe locul 7, în finala probei de săritură în lungime, la Campionatele Mondiale de atletism în sală, de la Istanbul. Sportiva din lotul României nu a prins o zi prea bună în finala de duminică, reuşind doar două sărituri, din şase încercări, de 6,34 m şi 6,09 m. Finala a fost câştigată de Brittney Reese (SUA), care a stabilit un record al competiţiei, cu 7,23 m. Delegaţia României a mai avut o singură prezenţă în finale la Istanbul, prin Esthera Petre, sâmbătă, la săritură în înălţime, care a ocupat tot locul 7. Tot sâmbătă, Marian Oprea a ratat calificarea în finala probei de triplusalt, cu o săritură de 16,58 m. Ieri, ştafeta feminină a României, formată din Angela Moroşanu, Alina Panainte, Adelina Pastor şi Mirela Lavric, s-a clasat pe locul 5 în finala probei de 4x400 m, cu timpul de 3 minute 33 de secunde şi 41 de sutimi, cea mai bună peformanţă a sezonului pentru atletele tricolore. Câştigătoarea, Marea Britanie, a stabilit cea mai bună performanţă mondială a sezonului, cu timpul de 3 minute 28 de secunde şi 76 de sutimi. Obiectivul de câştigare a unei medalii la CM a fost ratat.

ŞTEFAN GHEORGHIŢĂ, BRONZ LA CE DE LUPTE

Sportivul român Ştefan Gheorghiţă a cucerit medalia de bronz în limitele categoriei 84 kg, la Campionatele Europene de lupte libere de la Belgrad, după ce l-a învins în meciul pentru locurile 3 pe turcul Serdar Boke. Gheorghiţă a trecut în primul tur de slovacul Rene Matejov, în optimi l-a învins pe grecul Timofei Xenidis, dar a pierdut în sferturi la georgianul Dato Marsaghişvili, care avea să câştige titlul european.

VICTORII PENTRU SPADASINELE TRICOLORE LA BARCELONA

Scrimera Ana Maria Brînză, vicecampioană olimpică la spadă, a câştigat concursul de la Barcelona, după ce a învins în finală o altă româncă, pe Simona Gherman, cu scorul de 15-11. În clasamentul general al Cupei Mondiale, Ana Brînză e lider, cu 165 puncte, urmată de italianca Bianca Del Carretto, cu 159p, chinezoaica Sun Yujie 152p şi Simona Gherman 149p. Anca Măroiu este pe 10, cu 111p, iar Loredana Dinu pe 27, cu 65p. Tot la Barcelona, echipa feminină de spadă a României, formată din Ana Maria Brînză, Simona Gherman, Anca Măroiu şi Larisa Dinu, a câştigat etapa din cadrul Cupei Mondiale. Tricolorele au dispus în finală de reprezentativa Ucrainei, scor 45-39, după ce în semifinale au depăşit Rusia, scor 45-29. În etapa precedentă a Cupei Mondiale, desfăşurată la Doha, reprezentativa României a ocupat locul 3.

UN FOST CAMPION LA BOX ASASINAT LA ALEP

Campionul de box sirian Ghiath Tayfour, în vârstă de 43 de ani, a fost asasinat duminică, la Alep, al doilea oraş al ţării. „Un grup terorist armat l-a vizat pe pugilistul Ghiath Tayfour atunci când trecea cu maşina prin faţa universităţii din Alep. El a murit pe loc, după ce a fost împuşcat de cinci ori în cap”, a anunţat agenţia Sana. Tayfour a câştigat campionatul naţional de box în 1984, iar apoi şi-a păstrat titlul până în 1998. De la începutul revoltei în urmă cu un an, violenţele în Siria s-au soldat cu circa 8.500 de morţi, majoritatea civili.