Victorie clară pentru Săgeata

Fotbal / Liga a II-a, etapa a 2-a: Săgeata Năvodari - ACS Buftea 4-0

Sport 10 Septembrie 2012 / 00:00 636 accesări

Candidată la promovare, Săgeata Năvodari a confirmat startul bun de sezon şi a învins sâmbătă, pe teren propriu, cu 4-0 pe ACS Buftea, în etapa a doua a Ligii a II-a. Năvodărenii au deschis scorul după doar opt minute, când Bogdan Oprea a centrat perfect pentru Dorel Zaharia, iar fostul atacant al Stelei şi-a plasat perfect lovitura de cap. Gazdele au continuat să-şi creeze ocazii de a marca, dar tabela de marcaj nu s-a mai modificat până la pauză. La reluare, Săgeata a început în forţă şi, în min. 52, Diaby l-a executat pe portarul advers cu un şut la colţul scurt, după o pasă perfectă venită de la Tigoianu. Patru minute mai târziu, V. Apostol a scăpat singur pe partea dreaptă, l-a servit în faţa porţii pe Zaharia şi acesta a reluat simplu cu latul în plasa porţii apărate de Baruch. Acelaşi Zaharia a închis tabela în min. 77, finalizând cu o lovitură de cap centrarea venită de la R. Dumitru. Victorie clară pentru năvodăreni, care şi-au păstrat fotoliul de lider şi se pregătesc pentru meciul din Cupa României, cu ACS Berceni, programat marţi, de la ora 16.30. “Este o victorie muncită şi frumoasă, iar diferenţa de pe tabela de marcaj reflectă jocul prestat. În prima repriză am ratat nepermis de mult, dar cred că suntem pe un drum bun. Zaharia este omul meciului, pentru că marcat de trei ori, dar toată echipa a jucat bine”, a spus la final antrenorul Aurel Şunda.

Au evoluat echipele - Săgeata Năvodari (antrenor Aurel Şunda): Viciu - Goşa, Fl. Popa, Sg. Bar, L. Rusu - Diaby, V. Apostol, Vezan (80 Pleniceanu), Tigoianu (72 R. Dumitru) - B. Oprea (79 Jianu), D. Zaharia; ACS Buftea (antrenor Lavi Hrib): Baruch - Hodoroabă, Tutunaru, Marciuc, Ventur (90 Petrişor) - Niţu (46 G. Dumitrescu), I. Dragomir (74 Danteş) - Ciumacenco, A. Petrescu - Bîtfoi, G. Roman. Marcatori: D. Zaharia 8, 56, 77, Diaby 52. Cartonaşe galbene: Tigoianu / Niţu, Dragomir.