Victorie fără probleme pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 10-a: FC FARUL CONSTANȚA - CS BALOTEȘTI 2-0

Sport 27 Octombrie 2014 / 00:00 1088 accesări

După o serie de patru meciuri fără victorie, FC Farul Constanța și-a revenit și s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, cu 2-0 (Ivănică 19, Szalkai 36), în disputa cu CS Balotești, din etapa a 10-a a Ligii a II-a la fotbal. Constănțenii au început în forță și au obținut o lovitură de pedeapsă după doar cinci minute de joc, când portarul Ciuculescu l-a faultat pe Ivănică. Centralul Sorin Antonie a revenit însă asupra deciziei, la semnalizarea asistentului Florin Cosma, și a acordat lovitură liberă pentru oaspeți, considerând că mijlocașul Farului a preluat mingea cu mâna. Același Ivănică l-a întins pe goalkeeperul formației din Balotești, cu un șut la colțul lung, în min. 11, iar opt minute mai târziu a deschis scorul, reluând din doi metri mingea revenită din bara transversală, după o lovitură de colț executată de R. Neagoe. Dominarea echipei pregătite de Marian Pană a continuat și Ivănică a mai înscris o dată, în min. 23, însă reușita a fost anulată pentru o poziție de ofsaid discutabilă. Contrar cursului jocului, oaspeții au fost la un pas de egalare, Chiacu țintind bara din stânga lui Ciucă, după un șut de la marginea careului. Până la pauză, FC Farul și-a mărit avantajul în min. 36, prin Szalkai, al cărui șut la colțul scurt l-a păcălit pe Ciuculescu. Repriza secundă a fost mult mai liniștită, gazdele creându-și o singură oportunitate de a marca, în min. 63, când Plămadă a fost blocat de Ciuculescu. În schimb, CS Balotești a fost la un pas să reducă din handicap, cu trei minute înainte de final, dar Chiacu a tras pe lângă poartă, din interiorul careului. „Este foarte important că am reușit să luăm cele trei puncte. Sper că această victorie va descătușa echipa, va crește moralul jucătorilor și vom lua mai multe puncte”, a spus la final antrenorul principal al Farului, Marian Pană.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Marian Pană): S. Ciucă - Cl. Popa, D. Ciobanu, Straton, Szalkai - Pîslaru (88 Moroșanu), V. Ion, R. Neagoe, I. Plămadă (79 Bardu) - Ivănică (60 Muscă), M. Enciu; CS Balotești (antrenor Tudorel Dumitru): Ciuculescu - Lupaşcu, Flămânzeanu, C. Păun, Dobrescu - Butică (74 Ciocănaru), I. Sandu, Corcoveanu (56 Marinaș), Şt. Radu (80 Crăciun) - Chiacu, B. Oprea. Cartonașe galbene: Ciucă, Cl. Popa, Pîslaru, V. Ion, Muscă / Flămânzeanu. Au arbitrat: Sorin Antonie (București) - Florin Cosma (Piatra Neamț) și Andrei Roman (Tg. Neamț).

Rezultatele etapei: FC Farul - CS Balotești 2-0, FCM Dorohoi - Săgeata Năvodari 0-2, ACS Academica Argeș - SC Bacău 2-1, Gloria Buzău - Unirea Slobozia 1-0, CF Brăila - ACS Berceni 3-0, FC Voluntari - Rapid CFR Suceava 2-2 (partidă disputată duminică, după ce a fost amânată sâmbătă, din cauza vremii nefavorabile).

Clasament: 1. Academica Pitești 23p (golaveraj: 19-8), 2. FC Voluntari 22p (25-8), 3. SĂGEATA NĂVODARI 20p (12-9), 4. Rapid Suceava 15p (17-12), 5. Gloria Buzău 16p (12-15), 6. CF Brăila 15p (13-12), 7. FC FARUL CONSTANȚA 11p (13-14), 8. Slobozia 10p (12-12), 9. Berceni 10p (15-20), 10. SC Bacău 8p (10-12), 11. FCM Dorohoi 7p (10-26), 12. CS Balotești 5p (10-20).