Victorie la pas pentru HCM

Handbal (m) / LN, etapa a 9-a: CSM BUCUREŞTI - HCM CONSTANŢA 28-39

Sport 11 Noiembrie 2010 / 00:00 794 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa a obţinut o victorie lejeră în etapa a 9-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, învingând ieri, în deplasare, pe CSM Bucureşti, cu scorul de 39-28 (19-12). A fost o partidă dominată clar de formaţia campioană, care şi-a impus ritmul încă din primele minute. În faţa unei formaţii dornice de a face un meci bun, dar mult prea tânără şi neexperimentată, HCM nu a avut niciun fel de probleme în a obţine cele două puncte în joc. Chiar şi fără trei dintre jucătorii importanţi, Toma, Mureşan şi Adzic, HCM s-a desprins pe tabelă fără să forţeze, conducând cu 5-2 şi 14-11, pentru ca finalul primei părţi a meciului să consemneze un avantaj liniştitor: 19-12 pentru HCM. Partea secundă s-a desfăşurat după acelaşi scenariu, cu HCM forţând doar în momentele în care gazdele începeau să spere la un rezultat mai strâns pe tabelă. Diferenţa clară de valoare a permis antrenorilor Eden Hairi şi Alexandru Buligan să ruleze întreg lotul avut la dispoziţie, cu o singură excepţie, Buricea fiind menajat, astfel că până la final au evoluat şi Nicolae, Şelaru, Mocanu şi Enescu, acesta din urmă bifând primele minute în actualul sezon al Ligii Naţionale. Chiar dacă adversarul a fost unul modest, îmbucurătoare a fost şi evoluţia lui Alexandru Csepreghi, interul stânga al HCM-ului reuşind să înscrie 10 goluri, dintre care opt în prima repriză.

„Ne bucurăm de victorie. Aceasta ne oferă un moral bun înaintea meciului tur cu Sankt Petersburg, din Liga Campionilor, când victoria este obligatorie. Am putut rula aproape toţi jucătorii avuţi la dispoziţie şi este bine ca fiecare să aibă un moral bun. A fost o partidă aşa cum mă aşteptam, cu o primă repriză în care gazdele au jucat mai bine şi au încercat să păstreze o diferenţă cât mai mică pe tabelă. CSM-ul practică un joc modern, în viteză, dar lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul. Felicit întreaga echipă pentru victorie, însă de acum încolo gândurile noastre se vor îndrepta spre partida din Liga Campionilor. Sperăm ca până pe 18 noiembrie să-i recuperăm şi pe cei trei jucători accidentaţi”, a declarat antrenorul Eden Hairi. Pentru HCM au evoluat următorii jucători: Popescu (6 intervenţii), Şelaru (3 intervenţii) şi Stănescu (2 intervenţii); Csepreghi 10g, Sabou 7g (4x7m), Riganas 5g, Angelovski, Sadoveac şi Onyejekwe - câte 3g, Băiceanu, Schuch şi Mocanu - câte 2g, Nicolae şi Stavrositu - câte 1g, Enescu.

Celelalte partide ale etapei se vor desfăşura după următorul program - vineri: UCM Reşiţa - Steaua Bucureşti (ora 17.00), HC Odorhei - Bucovina Suceava (ora 18.00, în direct la Digi Sport); sâmbătă: CSM Satu Mare - Pandurii Tg. Jiu (ora 11.00), Ştiinţa Bacău - CSM Oradea (ora 11.00), Minaur Baia Mare - U. Cluj (ora 16.00), Poli Timişoara - Dinamo Braşov (ora 17.00).

8. CSM Satu Mare 8 3 1 4 247-260 7

9. Minaur Baia Mare 8 3 1 4 211-238 7

10. Dinamo Braşov 8 2 1 5 220-239 5

11. Steaua Bucureşti 8 1 2 5 215-229 4

12. Poli Timişoara 8 2 0 6 222-247 4

13. CSM Bucureşti 9 1 0 8 269-314 2

14. CSM Oradea 8 0 1 7 212-257 1