Victorii pentru spaniolii Nani Roma şi Marc Coma

Raliul Dakar 2014

Sport 20 Ianuarie 2014 / 00:00 459 accesări

Sâmbătă a luat sfârşit ediţia 2014 a Raliului Dakar, competiţie desfăşurată în Argentina, Bolivia şi Chile. La secţiunea auto s-a impus echipajul alcătuit din spaniolul Nani Roma şi francezul Michel Perin (Mini), care a fost urmat în clasamentul general de Stephane Peterhansel / Jean Paul Cottret (Franţa / Mini) la 5:38, Nasser Al-Attiyah (Qatar) / Lucas Cruz (Spania/ Mini) la 56:52, Giniel De Villiers (Africa de Sud) / Dirk Von Zitzewitz (Germania / Toyota) la 1h19:07 şi Orlando Terranova (Argentina) / Paulo Fiuza (Portugalia / Mini) la 1h27:44. Roma (42 de ani) câştigă Dakarul la clasa auto la zece ani după ce cucerise titlul la moto şi devine al treilea pilot care se impune la moto şi apoi la auto, după francezii Hubert Auriol şi Stephane Peterhansel. Totuşi, succesul ibericului este unul controversat, datorită ordinelor de echipă care au influenţat ultima etapă a cursei, a 13-a, desfăşurată sâmbătă, pe 157 km cronometraţi, între localităţile chiliene La Serena şi Valparaiso. Peterhansel era primul în clasamentul general sâmbătă dimineaţă, cu un avans de doar 26 de secunde în faţa lui Roma, dar a fost nevoit să încetinească mult ritmul şi chiar să oprească pentru a-i permite spaniolului să treacă în frunte! Vineri, Roma a avut multe probleme şi a pierdut timp preţios, iar conducerea echipei Mini solicitase primilor trei piloţi ai echipei, miercuri, să nu mai forţeze în ultimele trei etape şi să menţină ordinea din clasamentul general...

La clasa moto a câştigat tot un pilot spaniol, Marc Coma (KTM), care, la 37 de ani, se află la a patra victorie în Dakar, după succesele repurtate în 2006, 2009 şi 2011. În clasamentul general final, Coma a fost urmat de Jordi Viladoms (Spania / KTM) la 1h52:27, Olivier Pain (Franţa / Yamaha) la 2h00:03, Cyril Despres (Franţa / Yamaha) la 2h00:38 şi Helder Rodrigues (Portugalia / Honda) la 2h11:09.