Viitorul a câştigat în Ghencea

Fotbal / Liga 1, etapa a 32-a: STEAUA BUCUREŞTI - FC VIITORUL CONSTANŢA 2-5

Sport 20 Mai 2013 / 00:00 1862 accesări

Etapa a 32-a a Ligii 1 a adus cea mai mare surpriză a acestui sezon, FC Viitorul Constanţa reuşind să întrerupă seria de invincibilitate pe teren propriu a campioanei Steaua Bucureşti. Formaţia constănţeană s-au impus cu 5-2 (A. Chiţu 9, 37, N. Dică 34-pen., Larie 41, Nikolov 64 / Nikolic 36-pen., Rocha 57) şi a făcut un pas important în lupta pentru menţinerea în primul eşalon. A. Chiţu a deschis scorul la prima ocazie la poarta adversă, în min. 9, cu un şut plasat la colţul lung: 1-0 pentru Viitorul. După două situaţii foarte bune de egalare a Stelei, rezolvate de Vâtcă, constănţenii şi-au dublat avantajul în min. 34: V. Rusu a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns în careu, iar Bratu l-a faultat, penalty-ul fiind transformat cu precizie de Dică: 2-0 pentru Viitorul. Un minut mai târziu centralul Iulian Dima a acordat un penalty şi pentru gazde, iar Nikolic a redus din diferenţă de la punctul cu var: 2-1 pentru Viitorul. Următoarea fază de atac a adus un nou gol: A. Chiţu a sprintat pe partea dreaptă a atacului, iar de la 22 m central a trimis o torpilă în vinclul porţii steliste, majorând din nou diferenţa pe tabelă: 3-1 pentru Viitorul. Larie şi-a trecut şi el numele pe tabela marcatorilor până la pauză, după ce a reluat mingea cu capul de la 10 m, scor 4-1 pentru Viitorul, rezultat consemnat după primele 45 de minute. Steaua a redus din handicap prin Rocha, în min. 57, şut de la 10 m, dar scorul final a fost stabilit de Nikolov, în min. 64, cu un şut superb de la 20 m: 5-2 pentru Viitorul. În min. 90+3, V. Rusu a ratat o lovitură de la 11 m pentru Viitorul. „Mă bucur că am reuşit să câştigăm. Am obţinut trei puncte de care aveam mare nevoie. S-a jucat doar pe teren. Este păcat să se vorbească altceva, pentru că îşi bat joc de munca noastră”, a declarat, după încheierea partidei, fostul jucător al Stelei şi actualul căpitan al Viitorului, Nicolae Dică.

Au evoluat - Steaua (antrenor Laurenţiu Reghecampf): Cojocaru - Rîpă (46 A. Popa), Gardoş, D. Bratu (40 Georgievski), Pîrvulescu - G. Iancu, Prepeliţă, L. Filip, M. Costea (46 Rusescu) - Nikolic, Rocha; Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Vâtcă - Bălaşa, Puţanu, Larie, Toşca - Al. Lazăr, Nikolov (75 Cl. Herea) - Cârstocea (67 Cristocea), N. Dică (55 Onicaş), A. Chiţu - Vl. Rusu. Cartonaşe galbene: Bratu, A. Popa, Gardoş, Pîrvulescu / Toşca, Dică, Vâtcă. Au arbitrat: Iulian Dima (Bucureşti) - Cristian Nica (Ploieşti), Valentin Avram (Bucureşti).