Viitorul a încheiat cu o victorie cantonamentul din Polonia

Fotbal / Meci amical: RADOMIAK RADOM - FC VIITORUL 1-3

Sport 05 Iulie 2018 / 22:06 683 accesări

Joi seară, la Warka, FC Viitorul a disputat ultima partidă de verificare în Polonia, împotriva formaţiei Radomiak Radom. Jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi s-au impus cu scorul de 3-1, prin golurile înscrise de Houri, în minutul 14, Paul Iacob, în minutul 40, şi Robert Neciu, în minutul 47, iar golul polonezilor a fost reuşit în minutul 37. Voduț a irosit un penalty în minutul 75.

Au evoluat pentru Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi (60 Şerban) - Băjan (60 Mailson Lima), Leca, Luchin (60 Ghiță), Neciu (60 Boboc) - A. Ciobanu (60 Casap), P. Iacob (60 T. Băluță), Houri - E. Florescu (46 Chera), Gavra (30 C. Țîră, 60 Voduț), Al. Stoica (60 A. Pitu).

Rezultate formaţiei constănţene în jocurilor de verificare susţinute în această vară: 5-0 (Al. Stoica 38, E. Florescu 51, Houri 57, Chera 78, A. Pitu 90+3) cu Zimbru Chișinău, 7-0 (Cicâldău 23, Vînă 30, A. Ciobanu 55, E. Florescu 58, P. Iacob 67, C. Țîră 80, 83) cu Daleszyce Spartacus, 2-0 (C. Ţîră 12, Cicâldău 82) cu Znicz Pruszków, 0-4 cu Zaglebie Sosnowiec, 2-1 (I. Hagi 54, Drăguş 67) cu Jagiellonia, 3-2 (P. Iacob 4, Houri 29, autogol 83) cu Podbeskidzie Bielsko, 2-5 (I. Hagi 21, Voduț 81) cu Legia Varșovia şi 3-1 (Houri 14, Iacob 40, Neciu 47) cu Radomiak Radom.

Lotul constănţean va reveni vineri în țară, iar primul joc oficial din sezonul 2018-2019 este programat joi, 12 iulie, de la ora 21.00, în deplasare, în primul tur de calificare din UEFA Europa League, cu Racing Union FC Luxemburg. Returul va avea loc joi, 19 iulie, de la ora 18.00, pe stadionul stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu.