Viitorul a obținut un punct în duelul cu CFR

Fotbal / Liga 1, play-off, etapa a 5-a

Sport 09 Aprilie 2017 / 19:55 471 accesări
Florin Purece a fost aproape de gol în finalul primei reprize

Duminică, în etapa a cincea a play-off-ului Ligii 1 la fotbal, CFR Cluj și FC Viitorul au încheiat la egalitate, scor 0-0, confruntarea desfășurată la Cluj-Napoca, după un duel în care fiecare echipă a irosit cîteva situații de a marca.

În minutul 7, Al. Păun a irosit o ocazie uriașă pentru CFR, trimițând mingea peste poartă, iar Vînă, în minutul 14, a șutat și el peste poartă. În minutul 35, Horj l-a blocat pe A. Chițu, la marginea careului mic, după care a venit faza de atac a Viitorului din minutul 43, atunci când Florinel Coman și Florin Purece, sărbătoriții zilei de duminică, au trecut pe lângă deschiderea scorului, baloanele șutate de jucătorii Viitorului fiind respinse de fundașii adverși și de portarul Mincă. Astfel, la pauză, tabela de marcaj a indicat 0-0, scor înregistrat și la finalul partidei, pentru că în repriza a doua Țîru, în minutul 80, a reluat mingea, cu capul, în brațele lui Mincă, iar șutul lui Ciprian Deac, din minutul 83, a trimis mingea razant cu bara laterală a porții lui Rîmniceanu.

Au evoluat următoarele formații - CFR (antrenor Vasile Miriuță): Mincă - Peteleu, Larie, Horj, Camora (cpt.) - C. Deac, Gomelt - Sorsa (75 Antal), Al. Păun (56 Bud), Nouvier (66 L. Rus) - Omrani; FC Viitorul (manager tehnic: Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar (cpt.), Țîru, Boli, Cr. Ganea - N. Roșu (59 S. Rădoi), Dr. Nedelcu, Vînă - Purece (73 D. Dumirescu), A. Chiţu, Fl. Coman (65 Vl. Morar). Cartonașe galbene: Larie / Vînă. Partida a fost arbitrată la centru de Istvan Kovacs.

Duminică seară, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV), este programată întâlnirea CS Universitatea Craiova - Fotbal Club FCSB, iar luni, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV), va avea loc duelul dintre Astra Giurgiu și Dinamo București, ultimul din etapa a cincea.

Clasament play-off: 1. FC VIITORUL 34p (golaveraj: 5-3), 2. FCSB 33p (8-4), 3. CFR 29p (7-7), 4. Craiova 27p (2-4), 5. Dinamo 26p (3-2), 6. Astra 23p (3-8).