Viitorul a remizat la Iaşi

Fotbal / Liga 1, play-out, etapa a 10-a

Sport 20 Iulie 2020 / 22:12 668 accesări
Golgheterul Gabriel Iancu şi-a făcut din nou datoria

Luni seară, la Iaşi, în ultimul meci al etapei a 10-a din play-out-ul Ligii 1, FC Viitorul Constanţa a încheiat la egalitate, scor 1-1 (Omoh 17 / G. Iancu 73), duelul cu formaţia locală CSM Politehnica. A fost o partidă în care Viitorul a fost echipa mai periculoasă, însă ocaziile de gol irosite de jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi au privat trupa de la ţărmul mării de obţinerea celor trei puncte. După ce gazdele au deschis scorul, conducând la pauză, Viitorul a egalat în repriza a doua prin golgheterul Gabriel Iancu.

A fost a șasea partidă consecutivă fără înfrângere pentru formaţia constănţeană, pentru care nu au putut evolua în meciul de luni, din cauza accidentărilor, Cosmin Matei, Aurelian Chițu și Radu Boboc.

În etapa viitoare, a 11-a din play-out-ul Ligii 1, Viitorul va întâlni pe teren propriu, sâmbătă, 25 iulie, de la ora 18.00, pe Chindia Târgoviște.

În meciul de la Iaşi au evoluat următoarele echipe - Politehnica (antrenor Mircea Rednic): Axinte - Popadiuc (74 De Iriondo), Mihalache, Frăsinescu (cpt.), Cabral - Grădinaru, Breeveld, Passaglia, Horșia (68 Chacana) - Omoh (80 A. Cristea), Luckassen (80 Platini); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - Dussaut (83 Dulca), Mladen, Ghiță, De Nooijer - A. Ciobanu (60 Vl. Achim), Artean, Casap (60 P. Iacob) - G. Iancu (cpt.), Rivaldinho (60 L. Munteanu), G. Ganea (74 A. Pitu).

Cartonașe galbene: Passaglia / Artean, Dussaut. Au arbitrat: Horațiu Feșnic - Alexandru Cerei și Romică.

Celelalte rezultate din play-out -

Vineri, 17 iulie

Academica Clinceni - FC Voluntari 2-1 (Şut 38, Markovic 61 / Al. Tudorie 75)

Sâmbătă, 18 iulie

FC Hermannstadt - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2-2 (Yazalde 5, Debeljuh 73 / L. Fulop 35, 83)

Meciul Chindia Târgovişte - Dinamo Bucureşti a fost amânat, din cauza focarului de coronavirus din cadrul echipei dinamoviste, zece jucători fiind depistaţi pozitiv cu Covid-19.

Clasament play-out:

7. FC VIITORUL CONSTANŢA 39p (golaveraj: 20-10)

14. Chindia Târgovişte 17p (3-11)

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a. Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda direct în Liga a 2-a.