Viitorul, înfrângere la două goluri cu Olympique Marseille

Miercuri seară, în Elveţia

Sport 12 Iulie 2017 / 22:45 831 accesări
Jucătorii Viitorului au susţinut ultimul test înaintea începerii campionatului

Stadionul „Juan Antonio Samaranch” din Lausanne a găzduit miercuri seară întâlnirea amicală dintre formaţiile FC Viitorul, campioana en titre a României, şi Olimpique Marseille, fosta câștigătoare a Ligii Campionilor. Amicalul de lux susţinut de jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi împotriva echipei franceze s-a încheiat cu o înfrîngere pentru constănţeni, care au cedat cu scorul de 2-4, la pauză 0-1. Viitorul a fost aproape de deschiderea scorului, însă Țucudean, în minutele 7 și 23, nu l-a putut învinge pe portarul Escales. Olimpique a stabilit scorul la pauză, 1-0 pentru francezi, în minutul 25, Bogdan Țîru deviind în proprie poartă minge centrată de Thauvin. După pauza, campioana României a egalat prin Aurelian Chițu, atacantul constănțenilor marcând cu capul după o centrare a lui Benzar, în minutul 52. Echipa antrenată de Rudi Garcia s-a desprins la două goluri graţie reuşitelor lui Clinton N'Jie, din minutele 63 şi 66. Viitorul a redus din diferenţă prin căpitanul Romario Benzar, care a fructificat în minutul 76 o lovitură de la 11 metri obţinută de Mățan. Din păcate, ultimul gol al meciului a fost reușit tot de adversara formaţiei constănţene, Saif-Eddine Khaoui punctând cu un șut spectaculos la colțul lung, în minutul 84.

Au evoluat următoarele echipe - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu (46 Buzbuchi) - Benzar (78 Dumitraș), Țîru (46 Cr. Ganea, 78 S. Rădoi), M. Constantin (71 Ghiță), Boli (78 Băluță) - D. Lopez (61 Hodorogea), Dr. Nedelcu (61 Mladen), Casap (61 Purece) - A. Chițu (78 Ciobanu), Țucudean (71 Cicâldău), Ov. Herea (71 Mățan); Olimpique Marseille (antrenor Rudi Garcia): Escales - Sakai, Fanni, Hubocan, Rochia - Kamara, Gustavo, Payet - Thauvin, Ocampos, N'Jie; au mai jucat: Doria, Rolando, Cabella, Sanson, Bedimo, Pele, Sarr, Khaoui, Evra, Sari, M. Lopez şi Germain.

Delegaţia Viitorului revine joi în ţară, pentru a pregăti partida din prima etapă a Ligii 1, cu Gaz Metan Mediaş, programată luni, 17 iulie, de la ora 18.30, la Ovidiu, pe terenul „Central” din cadrul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”.

Dar toată lumea aşteaptă cu nerăbdare verdictul Tribunalului de Arbitraj Sportiv în cazul „FCSB vs FC Viitorul”, forul de la Lausanne anunţând că joi, în jurul prânzului va spune care este decizia finală în privinţa campioanei României la finalul sezonului 2016-2017.