Axiopolis Cernavodă continuă să urce în clasament

Fotbal / Liga a 3-a, etapa a 9-a

Sport 29 Octombrie 2016 / 18:03 974 accesări
Gheorghe Andreescu (nr. 13) a deschis scorul în meciul de la Cernavodă

Vineri și sâmbătă s-a jucat etapa a 9-a din Liga a 3-a la fotbal, în care Axiopolis Sport Cernavodă a înregistrat al treilea rezultat pozitiv la rând. Cu șapte puncte cucerite în ultimele trei etape, dunărenii au urcat pe locul 10 al clasamentului. Sâmbătă, Axiopolis a jucat pe teren propriu cu CSM Oltenița și a obținut victoria cu scorul de 3-2, golurile gazdelor fiind înscrise de Andreescu, Moldoveanu și I. Gheorghe (echipa din Cernavodă a condus cu 2-0 și 3-1). „Am avut mari emoții pe final, am apărat victoria în numai 10 jucători. În repriza a doua Oltenița a fost peste noi, are o echipă bună de la mijloc în sus. Sunt mulțumit de rezultat, de joc mai puțin”, a declarat Vasile Enache, antrenor principal la Axiopolis. Fotescu a fost eliminat cu cartonaș roșu direct în minutul 80, cu doar șase minute înainte de al doilea gol al oaspeților!

Au evoluat pentru Axiopolis: Mirică - G. Rusu, Zaharia, Andreescu, C. Hristu - Husein (68 Fotescu), I. Gheorghe, Moldoveanu - Dogaru (60 Metcher), Ad. Cristea, M. Hristu (72 C. Dumitrescu).

În schimb, FC Viitorul II a suferit a doua înfrângere din acest campionat, cedând în deplasarea de la Tulcea, 1-3 cu echipa locală Delta Dobrogea. Pentru gazde au marcat Silviu Moise (minutele 33 și 45) și Robert Pîslaru (35), iar constănțenii au punctat prin Florin Cioablă (46). Au evoluat pentru FC Viitorul II (antrenori Cristian Cămui și Vasile Mănăilă): Dur-Bozoancă - Androne (63 Zamfirescu), Burdeț, Mitache, A. Rusu - Cruceru (85 Crînganu), Bg. Vasile, Neniță (71 Vidrăsan) - Vînă, Cioablă (71 Alexe), Cr. Ene.

Iată și celelalte rezultate ale etapei: Viitorul Domnești - CS Tunari 1-0; Metaloglobus București - Petrolistul Boldești 3-2; ACS Înainte Modelu - Arsenal Malu 14-1. Partida SC Popești-Leordeni - Unirea Slobozia nu s-a disputat, pentru că gazdele nu au avut medic la teren! Meciul Dinamo II București - AFC Astra II Giurgiu a fost amânat pentru data de 8 noiembrie 2016, ora 14.00.

Clasament Seria a 2-a: 1. Metaloglobus București 25 puncte (golaveraj 22-11); 2. FC Viitorul II Constanța 19p (24-12); 3. SC Popești-Leordeni 17p/8j (14-4); 4. CS Tunari 15p (13-12); 5. ACS Înainte Modelu 13p (29-18); 6. Viitorul Domnești 13p (12-11); 7. AFC Astra II Giurgiu 11p/8j (12-11); 8. Unirea Slobozia 11p/8j (12-11); 9. Delta Dobrogea Tulcea 11p (16-16) - formație penalizată cu 2 puncte; 10. Axiopolis Sport Cernavodă 11p (16-19); 11. Dinamo II București 10p/8j (14-13); 12. CSM Oltenița 7p (16-19); 13. Petrolistul Boldești 6p (11-20); 14. Arsenal Malu 0p (6-40).