Bascii i-au bătut pe catalani în fața a peste 50.000 de spectatori!

Fotbal

Sport 27 Decembrie 2015 / 18:05 693 accesări

Peste 50.000 de spectatori au asistat sâmbătă seară, pe arena Camp Nou din Barcelona, la tradiţionalul meci amical care a opus selecţionatele regiunilor autonome spaniole Catalunya şi Ţara Bascilor (Euskadi în limba bască), încheiat cu victoria oaspeţilor, scor 1-0. Golul a fost marcat de Aritz Aduriz, atacantul formaţiei Athletic Bilbao, în minutul 39, din centrarea lui Asier Illarramendi (Real Madrid). Bilanțul general al confruntărilor dintre cele două echipe este net favorabil bascilor, care au învins de șase ori și au remizat de cinci ori în 12 întâlniri.

Printre vedetele care au evoluat în faţa celor 51.244 de spectatori s-au numărat Gerard Pique, Jordi Alba, Sergio Busquets, Marc Bartra, Aleix Vidal (toţi de la FC Barcelona), Gorka Iraizoz, Iker Munian, Aduriz, Mikel San Jose (toţi de la Athletic Bilabo), Xabi Prieto şi Imanol Agirretxe (ambii de la Real Sociedad San Sebastian). A fost prima partidă pentru noul fotbalist al Barcelonei Aleix Vidal, adus în vară, dar fără drept de joc pentru că gruparea catalană are interdicție la transferuri până în ianuarie 2016.

Au evoluat formațiile: Catalunya (selecționer Gerard López): Pau López (46 Masip) - Aleix Vidal (60 Álvaro Vázquez), Piqué, Bartra (60 Montoya), Jordi Alba (46 Javi Márquez) - Verdú, Sergio Busquets (46 Gerard Moreno), Sergi Roberto (46 De la Bella) - Víctor Rodríguez (46 Víctor Álvarez), Sergio García (60 Dídac Vila), Piti (46 Keita Balde); Euskadi (selecționer José Mari Amorrortu): Iraizoz - Bóveda, Íñigo Martínez, Ansotegui, Yuri Berchiche - Xabi Prieto, San José, Illarramendi, Muniain - Aduriz, Toquero (echipa din repriza secundă: Riesgo - Carlos Martínez, Etxeita, Balenziaga, Aurtenetxe - Capa, Markel Bergara, Mikel Rico, Eraso, Roberto Torres - Agirretxe,