Boxerii Robert Jitaru și Andrei Arădoaie au devenit campioni europeni Under-22

Sport 21 Martie 2017 / 19:56 830 accesări
Paul Andrei Arădoaie a devenit campion european U-22 la categoria 81 kg

Pugilistul român Robert Jitaru a reușit marți seară o performanță remarcabilă pentru boxul românesc, cucerind medalia de aur la Campionatele Europene Under-22 de la Brăila! În finala categoriei 56 kg, Jitaru s-a impus la puncte, decizie 3-2, în disputa cu britanicul Peter McGrail. Robert Jitaru, originar din Brăila, s-a impus la capătul unui meci extrem de echilibrat. El a reuşit să acumuleze punctele în prima şi a treia repriză, în care a fost mult mai agresiv decât adversarul său. Runda secundă i-a aparţinut sportivului englez, dar scorul final a fost 3-2 pentru pugilistul român, dublu medaliat cu bronz la Campionatele Europene pentru tineret și legitimat actualmente la Steaua București.

Jitaru, antrenat de George Perțea la Brăila și de Valentin Vrînceanu la lotul național, l-a învins în optimi pe georgianul Artiuș Gomțian, în sferturi a trecut de albanezul Krenar Zeneli, iar în semifinale a câștigat în fața slovacului Viliam Tanko.

Al doilea aur pentru România l-a adus Paul Andrei Arădoaie, la categoria 81 kg, care a dispus la puncte de rusul Muslim Gadjimagomedov, scor 3-2. România a aliniat zece sportivi la startul Europenelor de la Brăila, însă doar trei au ajuns în sferturi și doi au obținut medalii. La Brăila a boxat și pugilistul constănțean Ștefan Marcu, legitimat la CS Farul și antrenat de Mihai Constantin, care a fost eliminat în optimile categoriei 60 kg.