FC Viitorul II a remizat la Ploiești

Vineri a început returul în Liga a 3-a la fotbal

Sport 03 Martie 2017 / 19:20 1542 accesări
Cristian Ene a reușit o „dublă” pentru FC Viitorul II în meciul cu Astra II Giurgiu

Vineri, în Liga a 3-a la fotbal s-au jucat primele două partide contând pentru prima etapă din retur, a 14-a din acest campionat. Într-un duel al echipelor-satelit ale unor cluburi care se luptă pentru podiumul Ligii 1, FC Viitorul II a jucat în deplasare cu Astra II Giurgiu, meciul fiind găzduit de stadionul Astra din Ploiești. Scorul final a fost 2-2, prin golurile marcate de Romario Moise (minutele 39 și 48), pentru gazde, respectiv Cristian Ene (minutele 58 și 59). Din minutul 64, Astra a evoluat în inferioritate numerică, fiind eliminat Cătălin Pahonțu. Au evoluat pentru FC Viitorul II (antrenori Cristian Cămui și Vasile Mănăilă): Tordai - Kilyen, Ghiță, Căpușă, Panait - Boboc, T. Băluță, Neniță - Al. Stoica (87 Mihalache), Cr. Ene, Mățan.

Tot vineri, liderul detașat al clasamentului, Metaloglobus București, a dispus de Înainte Modelu cu 1-0, printr-un gol înscris de Ștefan Niculae în minutul 90+4! Celelalte meciuri din această etapă, Delta Dobrogea Tulcea - SC Popești-Leordeni, Viitorul Domnești - CSM Oltenița și Petrolistul Boldești - Unirea Slobozia sunt programate sâmbătă, de la ora 15.00. Întâlnirea CS Tunari - Arsenal Malu nu se dispută, pentru Arsenal Malu a anunțat că se retrage din competiție. Cum turul campionatului s-a încheiat deja, Arsenal va pierde cu 0-3 toate meciurile programate în retur.