Marc Marquez și-a asigurat titlul mondial la clasa MotoGP

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 16 Octombrie 2016 / 19:54 555 accesări
Marc Marquez a sărbătorit în Japonia al treilea său titlu mondial la clasa MotoGP

Pilotul spaniol Marc Marquez şi-a asigurat duminică titlul de campion mondial la clasa MotoGP, după ce a câştigat Marele Premiu al Japoniei. Este al treilea său titlu din carieră la clasa regină, după triumfurile din 2013 și 2014. Spaniolul a încheiat cursa niponă la două secunde şi 992 de miimi de italianul Andrea Dovizioso şi la 4 secunde şi 104 miimi în faţa conaţionalului Maverick Vinales. Marquez a profitat de abandonurile înregistrate la Motegi de principalii contracandidați la titlu, Valentino Rossi și Jorge Lorenzo. Înaintea ultimelor trei Grand Prix-uri ale actualului sezon, pilotul de la Honda are 77 de puncte avans față de Rossi, suficient cât să devină din nou campion mondial (se acordă 25 de puncte pentru primul loc). În vârstă de 23 de ani, Marc Marquez este cel mai tânăr pilot care câştigă trei titluri la clasa regină, la MotoGP.

În clasamentul general, Marc Marquez (Spania / Honda) totalizează 273 de puncte, fiind urmat de Valentino Rossi (Italia / Yamaha) 196p, Jorge Lorenzo (Spania / Yamaha) 182p, Maverick Vinales (Spania / Suzuki) 165p și Dani Pedrosa (Spania / Honda) 155p. Reamintim că Pedrosa și-a fracturat clavicula dreaptă după ce a căzut vineri în timpul antrenamentelor pentru Marele Premiu al Japoniei. Ajuns în Spania, pentru a fi operat, s-a constatat că pilotul iberic mai are și o fractură de peroneu!

Marele Premiu al Japoniei la Moto2, etapa a 15-a a Campionatului Mondial de motociclism viteză, i-a revenit elvețianului Thomas Luthi (Kalex), aflat la al treilea succes din 2016, după cele din Qatar și Marea Britanie. Pe locul doi s-a clasat francezul Johann Zarco, iar pe poziţia a treia a terminat iralianul Franco Morbidelli. Lider în clasamentul general este Zarco, cu 222p, urmat de spaniolul Alex Rins 201p și de Luthi 179p.

Italianul Enea Bastianini (Honda) a câştigat cursa de Moto3 la Motegi, acesta fiind al doilea succes al carierei sale. Pe locul doi s-a clasat Brad Binder (KTM), iar pe trei Nicolo Bulega (KTM). La această clasă Binder are 269p și este deja campion mondial, fiind urmat la general de Bastianini 164p și de Jorge Navarro (Spania / Honda) 143p.