Prima victorie stagională pentru Dani Pedrosa

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 11 Septembrie 2016 / 19:34 522 accesări
Dani Pedrosa nu mai câștigase din 2015, de la Sepang

Dani Pedrosa, pilotul echipei Repsol Honda, a câştigat duminică Marele Premiu de motociclism viteză al statului San Marino, fiind urmat de Valentino Rossi şi Jorge Lorenzo, ambii de la Yamaha. Liderul clasamentului general, Marc Marquez, a rămas cu 43 de puncte avans faţă de Rossi. Marele Premiu al statului San Marino, disputat pe circuitul de la Misano, a înregistrat şi o premieră. Dani Pedrosa este al optulea câştigător diferit de la clasa MotoGP, aceasta fiind şi prima victorie pentru pilotul spaniol după cea de la Sepang, din 2015. De-a lungul carierei sale, ibericul de 30 de ani a strâns 29 de succese la clasa MotoGP.

Cursa de la Misano Adriatico l-a avut pe Jorge Lorenzo în pole-position, campionul mondial en titre având un start bun și fiind în frunte după primele viraje. Însă, în scurtă vreme, Valentino Rossi l-a atacat și l-a depășit pe spaniol, trecând la conducere. Pedrosa a luat startul pe locul 8 al grilei, însă a reuşit o cursă de recuperare fantastică. Cu 15 tururi înainte de final, spaniolul a urcat pe locul 3, depășindu-l pe Marc Marquez. Peste patru tururi, Pedrosa a trecut și de Lorenzo, plecând în urmărirea lui Rossi. Iar cu șapte tururi rămase, spaniolul l-a depășit și pe italian, instalându-se în frunte. Nu s-a mai schimbat nimic până la final, Pedrosa trecând primul linia de sosire, urmat de Rossi și Lorenzo. Marquez, ocupantul locului al patrulea în San Marino, rămâne lider la general, cu 223 de puncte. Rossi este al doilea, cu 180p, iar Lorenzo completează podiumul, cu 162p. Pedrosa este al 4-lea, cu 145p. Andrea Iannone a fost marele absent al cursei din San Marino, după ce a suferit o fractură a unei vertebre în urma unui accident petrecut la antrenamentele de vineri.

La clasa Moto2 a câștigat Lorenzo Baldassarri (Kalex), italianul aflându-se la prima victorie stagională. Podiumul a fost completat de spaniolul Alex Rins și de japonezul Takaaki Nakagami, tot pe motociclete Kalex. La general, francezul Johann Zarco are trei puncte mai mult decât Rins.

Sud-africanul Brad Binder (KTM) s-a impus la clasa Moto3, sosind în fața italianului Enea Bastianini (Honda) și a spaniolului Joan Mir (KTM). Binder, care a obținut al cincilea succes în cele 13 curse din acest sezon, este foarte aproape de titlul mondial, pentru că totalizează 229p la general, cu peste 100 mai mult decât al doilea clasat! Bastianini are 123p, iar spaniolul Jorge Navarro (Honda) 118p.

Următoarea cursă a sezonului, a 14-a, este Marele Premiu al Aragonului, programat pe 25 septembrie, în Spania, la Alcaniz.