Prima victorie din carieră pentru Maverick Vinales, la clasa MotoGP

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 05 Septembrie 2016 / 19:22 609 accesări
Maverick Vinales a fost cel mai rapid pe circuitul de la Silverstone

Pilotul spaniol Maverick Vinales, pe Suzuki, a obținut un succes mai puțin scontat în Marele Premiu de motociclism viteză al Marii Britanii, la clasa MotoGP. În vârstă de 21 de ani, campion mondial la clasa Moto3 din 2013 și sosit la clasa regină în 2015, ibericul a obținut prima victorie a carierei la această clasă.

Cursa de la Silverstone a început cu un acroșaj între Loris Baz și Pol Espargaro, comisarii de traseu afișând imediat steagul roșu și oprind competiția pentru a permite examinarea și transportarea celor doi piloți la spital. Înainte de a fi urcat în ambulanţă, francezul Baz a făcut un semn cu mâna prin care anunţa că nu e nimic grav.

La reluare, Vinales a trecut în frunte, depășindu-l pe Cal Crutchlow (Honda LCR), cel care plecase din pole position. În timp ce Vinales s-a desprins tur după tur, în spatele său lupta pentru locul 2 a fost foarte încinsă, fiind implicați Crutchlow, Valentino Rossi, Marc Marquez și Andrea Iannone, care s-au succedat pe poziția secundă. Cu șase tururi înainte de final, când se afla pe locul 2, Iannone a căzut și a ieșit din cursă. Marquez a urcat pe locul 2, dar presat de Crutchlow a greșit cu două tururi înainte de final și a coborât pe 4. Crutchlow a obținut astfel poziția secundă, iar Valentino Rossi (Yamaha) a completat podiumul. De remarcat că Suzuki nu mai câștigase o cursă la clasa-regină din anul 2007!

În clasamentul general, Marquez (Honda) rămâne lider, cu 210 puncte, 50 în plus față de al doilea clasat, Rossi. Jorge Lorenzo (Yamaha) este al treilea, cu 146 de puncte.

La clasa Moto2 s-a impus pilotul elveţian Thomas Luthi, de la echipa Kalex. Luthi (30 de ani), aflat la al doilea succes al sezonului şi al şaptelea din carieră la Moto2, a fost urmat de italianul Franco Morbidelli şi de japonezul Takaaki Nakagami, ambii de la Kalex. În clasamentul general conduce francezul Johann Zarco (Kalex), cu 181p, urmat de spaniolul Alex Rins (Kalex) 171p şi de britanicul Sam Lowes (Kalex) 137p.

În fine, Brad Binder a câştigat Marele Premiu al Marii Britanii la clasa Moto3, acesta fiind al patrulea său succes în Campionatul Mondial de motociclism viteză. Binder, care a fost urmat de italianul Francesco Bagnaia (Mahindra) şi de olandezul Bo Bendsneyder (KTM), ultimul în vârstă de numai 17 ani, este lider în clasamentul general, cu 204p. Sud-africanul este departe de spaniolul Jorge Navarro (Honda) 118p şi de Bagnaia 110p.

Sezonul continuă pe 11 septembrie, în San Marino, pe circuitul „Marco Simoncelli“ din Misano Adriatico, unde va avea loc a 13-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză.